PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zmiany muszą być stopniowe

Zmiany muszą być stopniowe

Autor: farmer.pl/Tomasz Piotrowski

Dodano: 21-05-2013 11:10

Tagi:

Sezon pastwiskowy w pełni – należy ostrożnie przestawić zwierzęta na żywienie zielonką, gdyż gwałtowne zmiany prowadzą do wystąpienia licznych powikłań.Wprowadzenie do dawki pokarmowej krów mlecznych zielonki pastwiskowej powinno odbywać się powoli i stopniowo by dać możliwość przystosowania się mikroflory bytującej w żwaczu do nowej paszy.

Zbyt szybkie wprowadzenie znacznego udziału zielonki w żywieniu każdej grupy bydła niesie za sobą pewne zagrożenia, do których należą biegunki, a także tężyczka pastwiskowa. Ich wystąpienie niesie za sobą szereg strat ponoszonych z tytułu obniżonej wydajności mlecznej, oraz obsługi weterynaryjnej.

Zielonka pastwiskowa charakteryzuje się niską zawartością suchej masy, którą należy w początkowym okresie wypasu dostarczyć krowom w postaci siana lub słomy. Bardzo dobrą paszą z punktu widzenia uzupełnienia dawki letniej – pastwiskowej jest kiszonka z kukurydzy.

Pasza ta posiada duży ładunek energii co pozwoli również na uzupełnienie niedoborów energetycznych młodej zielonki, a także poprawi stosunek białkowo-energetyczny dawki pokarmowej. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!