Jedna czwarta fermy bydła znajduje się w grupie podejrzanych o chorobę. Wirus który krąży na tych fermach jest w serotypie B.
Dwie fermy owiec liczące 30 i 120 zwierząt znajdują się w landach Północnej Nadrenii – Westfalia w prowincji Rhien-Sieg. W tej samej prowincji znajduje się ferma bydła, która jest podejrzana i oczekuje na potwierdzenie wyników laboratoryjnych. W landzie Renina Palatinado, prowincja Westerwald potwierdzono przypadek kliniczny na farmie bydła z 266 zwierzętami.

W Belgii również pojawiła się choroba. Potwierdzono jeden przypadek na fermie owiec z 30 zwierzętami w Amberes prowincja Oelegem ale jeszcze nie potwierdzono serotypu wirusa.

Choroba Niebieskiego Języka jest zakaźną lecz niezaraźliwą chorobą wirusową przeżuwaczy. Głównie chorują na nią owce, rzadziej bydło, kozy czy wielbłądowate. Objawami choroby jest siny język, wrzodziejące zapalenie błon śluzowych jamy ustnej, nosowej, przewodu pokarmowego, wysoka gorączka, kulawizna i zapalenie wymienia.

Przyczyną choroby jest wirus Orbivis z rodziny Retroviridae, a zarażenie następuje przy udziale kłujących owadów (kuczmany z rodzaju Culicoides) podobnych do komarów. Źródłem zarażenia może też być nasienie i krew. Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi. Jest to choroba typowa dla krajów tropikalnych Afryki, Ameryki, Australii i Oceanii oraz południowej Azji. W Europie pojawiła się w 2006 r. wraz z ociepleniem klimatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!