Tematem widowiska były zasady współpracy hodowcy z krową oraz wymiana korzyści pomiędzy nimi. Spektakl z przymrużeniem oka pokazał, jak ważne w hodowli bydła jest zagwarantowanie krowom odpowiednich warunków bytowania. W trakcie inscenizacji widzowie przekonali się jak troska o dobrostan sprawia, że krowa odwdzięcza się wieloma laktacjami, dobrą wydajnością i zdrowymi cielętami, czyli daje dobre wyniki produkcyjne, a więc i finansowe. Wszystko to w lekkiej i zabawnej formie, która sprawiła, że uśmiech pojawił się na twarzy każdego.

Przedstawienie nawiązywało do 5 wolności krów, które są jednocześnie zobowiązaniami hodowców wobec zwierząt:

  • §1 ŻYWIENIE
  • §2 WOLNOŚĆ, KOMFORT i PRZESTRZEŃ
  • §3 HIGIENA
  • §4 ROZRÓD I ODCHÓW MŁODZIEŻY HODOWLANEJ
  • §5 DÓJ

"Dbając o odpowiednie warunki dla zwierząt - zyska Pan podwójnie. Krowy będą dawać dużo mleka, a Pan będzie zarabiać" - powiedział podczas widowiska Pełnomocnik Krowy do Hodowcy.

Do wyżej wymienionych wolności nawiązywało 5 sekcji warsztatowych, które znajdowały się w strefie pokazowej Agro Days. Dni Hodowcy 2017. W ich ramach eksperci z firm: De Heus, AdiFeed, Artjen, Barenbrug, Cid Lines, Ecolab, Lely, Rafał Kapica oraz z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mięsa poprzez interesujące i praktyczne warsztaty oraz pokazy wyjaśniali zainteresowanym jak zapewnić powyższe prawa zwierzętom.

Było m.in. o tym jak przygotować dobrą kiszonkę, dlaczego ważna jest analiza dawki i jej odpowiednie zbilansowanie, ile można stracić, jeśli się nie liczy, jak ważna jest ekonomika produkcji mleka, jak przygotować odpowiednie legowisko dla zwierząt i zadbać o właściwy poziom światła i wentylację, jak zaprojektować i zbudować odpowiednią oborę. Nie zabrakło również zagadnień związanych z profilaktyką i leczeniem chorób zwierząt, prawidłową pielęgnacją racic, a także z rozrodem i odchowem młodzieży hodowlanej. Eksperci dokonali także przeglądu systemów zarządzania stadem oraz zaprezentowali jak powinna wyglądać prawidłowa higiena doju.

 

Jeśli nie miałeś okazji zobaczyć widowiska na żywo, zobacz tutaj.

Naprawdę warto!

Podobał się artykuł? Podziel się!