W belgijskim parlamencie odbyła się debata na temat skandalu związanego ze skażeniem jaj. W debacie uczestniczyli m.in. ministrowie zdrowia Maggie De Block, rolnictwa - Ducarme oraz szef federalnej agencji ochrony żywności AFSCA Jean-Marie Dochy.

Ducarme powiedział podczas debaty, że chce ukarania winnych skandalu związanego ze skażeniem jaj fipronilem. - Mamy do czynienia z oszustwem. Winni tego oszustwa powinni zostać ukarani przez wymiar sprawiedliwości - powiedział.

Podczas przesłuchań w nadzwyczajnej komisji przedstawiciel AFSCA podkreślił, że ponieważ stosowanie fipronilu na terenie Belgii jest zakazane, agencja nie prowadziła systematycznych badań na obecność tego środka w produktach pochodzących z Belgii.

Ten owadobójczy środek mógł jednak do Belgii trafić z zagranicy. Mógłby na to wskazywać przedstawiony podczas przesłuchań dokument, z którego wynika, że 8 maja 2016 r. jedna z firm w Belgii zamówiła w rumuńskim przedsiębiorstwie 3 tys. litrów fipronilu. Taka dostawa to zdaniem przewodniczącego parlamentarnego klubu Zielonych Jean-Marca Nolleta "jedynie wierzchołek góry lodowej", a ilość fipronilu dostarczonego do Belgii z zagranicy jest prawdopodobnie o wiele większa.

Według Ducarme'a agencja bezpieczeństwa żywności ma też oficjalne dokumenty, "które wskazują na obecność fipronilu w holenderskich jajach jeszcze pod koniec listopada 2016 roku". Minister powiedział belgijskim parlamentarzystom, że zwrócił się na piśmie o wyjaśnienia do holenderskiego resortu rolnictwa, oraz że rozmawiał w tej sprawie z komisarzem UE ds. rolnictwa Philem Hoganem, "który - jak się wydaje - miał już te informacje". Dokumenty, o których mówi Ducarme, mogą jednak nie mieć związku ze skandalem, który wybuchł przed kilkoma dniami.

1 sierpnia belgijska agencja po raz pierwszy publicznie odniosła się do tej kwestii. Poinformowała, że produkowane w tym kraju jajka mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia stężenie szkodliwej substancji - fipronilu. Następnie okazała się, że AFSCA odnalazła substancję w jajkach już na początku czerwca i przez prawie dwa miesiące nie poinformowała o tym opinii publicznej ani nie przekazała informacji do centrum ostrzegania Komisji Europejskiej.