Na Targach Wynalazczości, które odbywały się w grudniu 2010 r. w stolicy Korei Południowej, zgłoszono 800 wynalazków. Polski bioopreparat zwyciężył w kategorii "Agriculture", w której rywalizowało 80 wynalazków.

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Romana Kołacza z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu opracował ekologiczny, skuteczny i bezpieczny biopreparat, który służy do usuwania odoru z pomiotu kurzego.

Preparat redukuje m.in. 80 proc. zapachu przedostającego się do otoczenia. Substancja opracowana przez polskich naukowców najbardziej skuteczna jest w zwalczaniu zapachu siarkowodoru i kwasu izomasłowego, który likwiduje całkowicie.

W skład preparatu wchodzi nośnik mineralny oraz zestaw mikroorganizmów, które usuwają związki odorowe. Zastosowane drobnoustroje są bezpieczne dla człowieka i zwierząt.

Opracowanie preparatu ma duże znaczenie w kontekście przygotowywanej przez rząd ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej. Podobał się artykuł? Podziel się!