Głównymi zadaniami placówki będą m.in. dalsza budowa i zacieśnianie relacji między polskimi producentami a przedsiębiorcami oraz instytucjami rządowymi w Chinach, a także gromadzenie i analiza danych rynkowych. Zwiększenie eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin jest istotne dla rozwoju polskiego sektora drobiarskiego - podkreśla KRD.

Działania w tym zakresie Krajowa Rada Drobiarstwa aktywnie prowadzi m.in. w ramach trzyletniej kampanii współfinansowanej przez UE - "Europejski Drób w Jakości Siła". Ich rezultatem jest podpisanie memorandum z Chińskim Stowarzyszeniem Kontroli i Kwarantanny Towarów Importowanych oraz Eksportowanych (CIQA), które usprawni rozwój polskiego eksportu na tamtejszy rynek. W ocenie branży "kamieniem milowym" w polsko-chińskim handlu żywnością jest porozumienie w sprawie kontroli substancji niepożądanych w produktach drobiowych trafiających na tamtejszy rynek podpisane w czasie ostatniej wizyty prezydenta Chin w Polsce, w czerwcu br.

Według KRD, polskie mięso drobiowe cieszy się w Chinach coraz większą popularnością - jesteśmy obecnie jedynym dostawcą drobiu z Europy na ten rynek. W ubiegłym roku wartość eksportu rodzimych produktów drobiowych na rynek chiński przekroczyła 105 mln zł., a dzięki dalszej współpracy może wzrosnąć nawet do 2 mld zł.

- Wierzymy, że otwarcie oficjalnego przedstawicielstwa polskiego sektora drobiarskiego w Szanghaju przyczyni się do wzrostu liczby zakładów eksportujących do Chin, zwiększy wiedzę na temat wysokiej jakości polskiego drobiu, a także wspomoże rozwój kontaktów biznesowych z chińskimi partnerami - mówi dyrektor KRD Łukasz Dominiak.

Krajowa Rada Drobiarstwa w ostatnim czasie odbyła szereg rozmów z przedstawicielami administracji ChRL. Ich rezultatem było nawiązanie współpracy z miejscowymi służbami weterynaryjnymi - AQSIQ oraz CNCA - odpowiadającymi za akredytację zakładów drobiarskich do eksportu na rynek Chińskiej Republiki Ludowej.

W uroczystości otwarcia przedstawicielstwa m.in. wzięli udział: radca generalny w Ministerstwie Rozwoju - Marek Wejtko, Ambasador RP w Pekinie - Mirosław Gajewski wraz z radcą Ambasady - Blanką Gołębiowską, Radca WPHiI w Pekinie - Robert Góralczyk. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele władz i administracji chińskiej oraz tamtejszego biznesu.

Podobał się artykuł? Podziel się!