PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Brojlery kurze – Zraszacze rozwiązaniem na upały

Brojlery kurze – Zraszacze rozwiązaniem na upały

Utrzymanie właściwej temperatury dla kurcząt brojlerów w okresie letnim nie jest prostą sprawą. Przed nami pierwszy upalny tydzień, jak go przetrwać ?Wysoka temperatura na zewnątrz to mnóstwo pracy dla hodowców. Przyczynia się ona do równie wysokiej temperatury w kurniku oraz spadku wilgotności. W takiej sytuacji mamy do czynienia z emisją szkodliwych gazów.

Należy pamiętać, że im wyższa temperatura i wilgotność tym większe ryzyko start. W ciągu upalnych dni zaleca się pełne otwarcie okien bądź wlotów, dostarczenie ptakom zimnej wody oraz ograniczenie natężenia oświetlenia w kurniku i przede wszystkim wentylowanie.

Gdy już wszystko zawiedzie i nie zadziała wentylacja konwencjonalna wówczas najkorzystniejszym wyjściem jest zastosowanie systemu zraszania.

System zraszania polega na schładzaniu ptaków w obiekcie za pomocą dysz. Odbywa się to poprzez dostarczenie wody w postaci drobnych kropelek, które następnie przybierają formę mgły. Woda jest tłoczona za pomocą pompy wysokociśnieniowej o mocy 70 Bar. 

Mgła odparowuje na hali i jednocześnie odbiera ciepło z powietrza, wówczas temperatura się obniża, a jednocześnie zwiększa wilgotność. Im niższa wilgotność przed rozpoczęciem zraszania tym lepsze efekty osiągniemy - ochładzając obiekt.

Producenci zalecają montaż dysz wzdłuż ścian bocznych kurnika, na wysokości 20 cm od wlotów powietrza. W praktyce wygląda to tak, że nad każdym wlotem jest dysza. Koszt takiej inwestycji to ponad 10 tysięcy złotych (dysze, rury i filtry) dla obiektu 1500 m ². Dodatkowo dochodzi koszt pompy wysokociśnieniowej to wydatek rzędu ok. 6 tysięcy złotych. 
 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • jarek 2014-05-22 17:05:23
    Vikingo, może zdradzisz co to takiego ??
  • vikingo 2014-05-22 07:29:14
    Zraszanie jest ok, ale dzisiaj rozwiązaniem najlepszym jest pad cooling. Magia. Montuje go na swich fermach
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!