- Podczas najbliższego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Gobarto SA będzie głosowany projekt uchwały, zakładający upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego oraz emisji nowych akcji o łącznej wartości nominalnej nie większej niż 208 501 717 zł przez okres najbliższych trzech lat, liczonych od momentu zarejestrowania odpowiedniej zmiany statutu spółki - poinformowała spółka.

Jak dodano, "obawy inwestorów budzi możliwość zwiększenia przez Cedrob S.A., w przypadku objęcia wszystkich akcji emitowanych w ramach ww. upoważnienia, liczby posiadanych akcji i głosów na walnym zgromadzeniu Gobarto S.A. ponad 90 procent, co dałoby jej możliwość przymusowego wykupu dotychczasowych akcjonariuszy, a w następnym etapie - wycofania spółki z giełdy".

Prezes zarządu Cedrob Andrzej Goździkowski mówi, że Grupa Cedrob ma inne plany wobec Gobarto.

- Na tę chwilę nie planujemy delistingu spółki czy też przeprowadzenia przymusowego wykupu akcjonariuszy mniejszościowych" - dodał.

- Będziemy kontynuować wspieranie realizacji szeroko zakrojonego planu inwestycyjnego spółki, zapewniając jej niezbędne dokapitalizowanie. Jestem przekonany, że dzięki skutecznie realizowanej strategii, przyjętej przez zarząd w 2015 roku, spółka będzie systematycznie zwiększać swoją wartość dla akcjonariuszy - powiedział Goździkowski.

W komunikacie przypomniano, że spółka Cedrob SA stała się udziałowcem Gobarto SA w 2014 roku nabywając poniżej 10 proc. akcji spółki. Wówczas też ogłosiła publiczne wezwanie do sprzedaży 6,39 mln akcji po 7,4 zł za sztukę, stanowiących 23 proc. kapitału zakładowego PKM Duda (obecne Gobarto). W wyniku wezwania Cedrob stał się właścicielem 32,99 proc. akcji PKM Duda.

Jak podała spółka, w momencie, gdy Cedrob inwestował w PKM Duda była to spółka w głębokiej restrukturyzacji, z problemami finansowymi i operacyjnymi. Kurs akcji kształtował się w okolicach 5 zł za akcję.

- Akcje nabywaliśmy m.in. od banków. Prowadziliśmy indywidualne rozmowy z kilkoma instytucjami finansowymi. Nasza oferta okazała się atrakcyjna dla wszystkich zainteresowanych. A ogłoszone wezwanie okazało się sukcesem. Nastąpiła kilkudziesięcio procentowa redukcja. Od momentu przejęcia większościowego pakietu przez Cedrob SA wyniki Gobarto SA poprawiły się, a kurs akcji istotnie wzrósł - przekonywał, cytowany w komunikacie, szef Cedrobu.

Podczas kolejnych dwóch wezwań Cedrob SA zwiększył zaangażowanie w kapitale zakładowym Gobarto do 83 proc.

Mniejszościowi akcjonariusze nie skorzystali z możliwości sprzedaży akcji w wezwaniu do 100 proc. Odczytaliśmy to jako sygnał, że oni również są zainteresowani wspieraniem rozwoju Gobarto - zaznaczył Goździkowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!