Od początku roku do połowy marca br. ceny jaj spożywczych w UE gwałtownie rosły, głównie z uwagi na lukę w podaży spowodowaną wprowadzeniem zakazu sprzedaży jaj z klatek nieudoskonalonych. Pod koniec marca ceny jaj w większości państw członkowskich zaczęły się już obniżać. Kwiecień i maj przyniosły kontynuację trendu spadkowego, co było oznaką dostosowywania się rynku do nowych warunków i odbudowy produkcji.

Jak podaje FAMMU/FAPA w maju br. jaja kosztowały średnio w UE 156,3 EUR/100 kg – o 11 proc. mniej wobec kwietnia i o 20 proc. mniej wobec marca br., jednak w skali roku były o ok.58 proc. wyższe. W Polsce jaja potaniały w maju br. o 22 proc. w stosunku do kwietnia do ok. 151 EUR/100 kg i stanowiły 96 proc. średniej unijnej.

Miesięczny wzrost cen jaj w maju br. zanotowano jedynie na Malcie (+7 proc.), w Grecji (+5 proc.), Wielkiej Brytanii (+2 proc.) i Irlandii (+2 proc.). W czerwcu (do końca 25 tygodnia) notowania jaj na rynku unijnym ustabilizowały się na średnim poziomie ok. 150 EUR/100 kg - informuje FAMMU/FAPA. Podobał się artykuł? Podziel się!