Władze w mieście Hangzhou (Hangczou) we wschodnich Chinach wycofały ze sprzedaży jajka z firmy w prowincji Shanxi (Szansi) - poinformowała chińska agencja Xinhua.

W Hongkongu badania wykazały poziom melaminy niemal dwukrotnie wyższy od dopuszczalnego (2,5 mg na kg) w jajkach z dwóch firm, jednej z Dalianu (Talien) z zawartością 4,7 mg melaminy na kg, a drugiej z prowincji Hubei (Hupej), z zawartością 3,1 mg melaminy na kg.

W jajkach z Shanxi poziom melaminy wyniósł 3,5 mg na kg. W Pekinie sprzedaż jajek w głównej hurtowni Xinfadi spadła we wtorek co najmniej o 10 procent z powodu obaw o ich skażenie - podała agencja Xinhua.

Wykrycie melaminy w jajkach potwierdza od dawno żywione przez ekspertów podejrzenia, że substancja ta znajduje się od jakiegoś czasu w ludzkim łańcuchu pokarmowym. Jest ona powszechnie stosowana w Chinach w paszach i pestycydach. Nie wiadomo, jak wysoka jest jej szkodliwość dla ludzi na dłuższą metę.

Ze względu na wysoką zawartość azotu melamina bywa stosowana do zawyżania zawartości białka w paszach i produktach spożywczych produkowanych poniżej norm. W rezultacie spożywania skażonego melaminą mleka w Chinach zachorowało kilkadziesiąt tysięcy dzieci, czworo zmarło, a w szpitalach - jak przyznało chińskie ministerstwo zdrowia, na które powołują się chińskie media, nadal przebywa ponad 2390.

U dzieci karmionych mlekiem z melaminą występują problemy z nerkami.

Do szpitali z takimi problemami trafiają na obserwację codziennie kolejne dzieci - przyznało ministerstwo. W środę przyjęto 90 dzieci.

W zeszłym tygodniu część chińskich sklepów wycofała ze sprzedaży jajka z Dalianu, w których w Hongkongu wykryto wysoki poziom melaminy. Jajeczne produkty z Dalianu były również eksportowane do Japonii i krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Władze w Dalianie podały w środę, że sygnał alarmowy o skażeniu jajek melaminą otrzymały 27 września. Zwłoki w poinformowaniu o tym nie wyjaśniły.

Świeże jajka z Chin są wysyłane głównie do Hongkongu i Makau, natomiast produkty jajeczne eksportuje się do Japonii i USA - wynika z lutowego raportu na internetowych stronach chińskiego ministerstwa rolnictwa.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!