Oznacza to również, że taka praktyka będzie dostępna dla unijnych producentów. Odpowiedni projekt zostanie przedstawiony wszystkim unijnym Komisarzom w dniu 28 maja br.

Propozycja została ujawniona na miesiąc przed planowanym szczytem Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Jednak z różnych doniesień płynących z poszczególnych krajów wynika raczej, że sprzeciw wobec takiej propozycji może być przeważający. W natychmiastowej odpowiedzi francuski Minister Rolnictwa podkreślał fakt, że Francja jest przeciwna takim rozwiązaniom, ponieważ konsumenci nie życzą sobie umieszczania na rynku produktów poddawanych takim praktykom. Opozycję wobec takiego rozwiązania wyraził również na ramach prasy niemiecki Minister Rolnictwa Horst Seehofer.

Sprowadzane kurczaki będą za pomocą etykietowania, łatwe do zidentyfikowania przez europejskich konsumentów. Zakres zniesienia restrykcji przywozowych będzie również ograniczony w czasie i przyjęty będzie mógł być tymczasowo na okres 2 lat, podczas których będzie można zwrócić się o nowe badania naukowe.

Komisarz UE ds. Przemysłu Verhueugen od ponad tygodnia prowadzi intensywną kampanię sygnalizując, że dotrzyma obietnicy złożonej w listopadzie ub. roku podczas pierwszego spotkania Transatlantyckiej Rady.

Źródło: FAMMU/FAPA

Podobał się artykuł? Podziel się!