O niezwykle istotnym, wręcz „ nie do przecenienia" wpływie prawidłowego żywienia na kondycję, zdrowie i wydajność ptaków wiadomo od bardzo dawna. Wiele mówi się o kłopotach w stadzie, jakie mogą wywołać czynniki żywieniowe, a błędy w tym względzie przysparzają producentom drobiu niemałych strat i problemów.

Poniżej krótki opis wybranych chorób drobiu rzeźnego, które mają bezpośredni związek z żywieniem.

Tłuszczowe zwyrodnienie wątroby

Wątroba to duży gruczoł, który prawidłowo funkcjonując, wytwarza żółć - pełniącą funkcję m.in. w trawieniu tłuszczów. Ze względu na szereg funkcji, jakie pełni jest szczególnie narażona na rozmaite uszkodzenia. Dodatkowo ptaki mające ograniczoną możliwość ruchu, które otrzymują z paszą nadmiar energii (a jej stosunek do białka jest nazbyt szeroki) mogą cierpieć na jej upośledzenie. Wystąpieniu zwyrodnienia sprzyja ponadto niedobór biotyny i choliny, oraz witaminy E, selenu i aminokwasu siarkowego - metioniny.

Profilaktyka: stosowanie produktów ograniczających ryzyko wystąpienia stłuszczeń i zwyrodnień narządu np. poprzez poprawianie jej metabolizmu i działania odtruwającego. Środki zawierające cholinę regulują funkcję trawienne i wydzielnicze wątroby.

Skaza moczanowa to choroba spowodowana uszkodzeniem nerek i zaburzeniami ich funkcji wydalniczej. Występuje przede wszystkim u ptaków intensywnie użytkowanych. Jednym z powodów pojawienia się skazy u kur jest nieprawidłowo zbilansowana dawka pokarmowa, nadmiar białka i witaminy D3, przy niedoborze witaminy A, a także zatrucie ochratoksyną (mikotoksyna produkowana przez grzyby występujące w zbożach) i długotrwałym podawaniem sulfonamidów.

Skaza moczanowa pojawia się na skutek nadmiernego odkładania się moczarów w narządach wewnętrznych i na błonach surowiczych. Jeśli sole odkładają się w torebkach stawowych mówi się o postaci stawowej choroby. Ptaki cierpiące na tę zdecydowanie rzadszą postać skazy mają problemy z poruszaniem, cierpią na kulawizny i deformację aparatu ruchu, odczuwają duży ból, pojawia się obrzęk i ograniczenie ruchomości stawu.