Prawidłowy wychów ptaków zależy od terminowego odbioru piskląt z zakładu wylęgowego, warunków transportu, przygotowania pomieszczeń i wybiegów oraz warunków środowiskowych w okresie wychowu. Czas transportu powinien być możliwie krótki, a w wychowalni powinno być dodatkowe źródło ciepła. Temperatura w wychowalni powinna być stała w ciągu doby, równomierna w całym pomieszczeniu i opadać wraz z wiekiem ptaków.
Kaczki reprezentowane są na świecie przez niewielką liczbę ras i odmian. W województwie kujawsko-pomorskim Krajowa Rada Drobiarstwa prowadzi terenową ocenę i kontrolę użytkowości nieśnej na 4 fermach. Jedyna ferma zarodowa w kraju z kaczkami rodu A 55 zlokalizowana jest na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w Lińsku k. Śliwic u pana Adama Belta.
W gospodarstwie pana Adama utrzymywane jest stadko rezerwy materiału hodowlanego rodu K 11. Ochroną zasobów genetycznych objęte są kaczki rodów P 55, P 44, P 11 i P 22.
Ferma kaczek w Lińsku prowadzona jest pod nadzorem Zakładu Hodowli i Wylęgu Drobiu w Tucholi u państwa Elżbiety i Stanisława Sobczyńskich. W zakładzie tym prowadzone są lęgi i sprzedaż piskląt kaczych na tucz i do gospodarstw drobnotowarowych.
Za ostatni okres, tj. w 2006 r. uzyskano następujące wskaźniki cech użytkowych w poszczególnych rodach:
Lp.
Cecha użytkowa
Wartość cechy
Ród
A 55
Ród
K 11 x
Ród
P 55
Ród
P 44
Ród
P 11 x
Ród
P 22 x
1
Liczba jaj od nioski stanu średniego (szt.)
106,9
33,3
131,1