PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Chrześcijaństwo wpłynęło na ewolucję kury

Chrześcijaństwo wpłynęło na ewolucję kury Fot. pixabay.com

Autor: PAP

Dodano: 05-05-2017 08:26

Tagi:

Na ewolucję kury domowej ogromny wpływ wywarło... zapotrzebowanie wykreowane przez chrześcijańskie praktyki religijne – wskazują na to dane uzyskane przez brytyjskich i niemieckich naukowców podczas analiz genetycznych.Użyteczne dla ludzi cechy, takie jak zmniejszona agresja i częstsze znoszenie jajek, zaczęły się pojawiać u kur domowych około 1000 r. Do takich wniosku doszła międzynarodowa grupa badawcza, która poddała analizie DNA pochodzące zarówno od współczesnych, jak i dawnych kur. Naukowcy chcieli się dowiedzieć, kiedy i z jakiego powodu zaszły takie zmiany.

W rozkwicie średniowiecza w znaleziskach archeologicznych z Europy północnej zaczyna się pojawiać więcej kości kurczaków. Jak tłumaczą naukowcy, stanowi to dowód na wyraźny wzrost konsumpcji mięsa tego zwierzęcia. W ramach najnowszego badania naukowcy ustalili, że wówczas właśnie w DNA kur zaczął się pojawiać kur nowy wariant receptora TSH (receptora hormonu tyreotropowego). Dzięki niemu kury zaczęły szybciej znosić jajka oraz przejawiać mniejszą agresję i strach w stosunku ludzi.

Naukowcy uważają, że wzrost popularności kur miał związek z religijnymi ograniczeniami diety w okresach postnych: zakaz jedzenia zwierząt nie obejmował bowiem ptaków i ich jaj.

"Zasady te rozprzestrzeniły się po Europie i zostały wprowadzone we wszystkich warstwach społecznych około tysięcznego roku" - tłumaczy jeden z autorów badania Anders Eriksson. Zaznacza on jednak, że nie jest to jedyny możliwy powód wzrostu popularności kur w tym okresie.

Inną potencjalną przyczyną tego zjawiska mogła być np. postępująca urbanizacja kontynentu: hodowla kur nie wymaga zbyt wiele miejsca, dlatego zwierzęta te można było bez problemu trzymać nawet w miastach.

Wynik przeprowadzonego badania pokazuje, jak silny może być wpływ człowieka na ewolucję udomowionych już zwierząt - podkreślają naukowcy.

- Demonstruje on, jak łatwo jest sprawić, że dana cecha zacznie się pojawiać bardzo często - w ewolucyjnym mgnieniu oka - i sugeruje, że nawet jeśli cecha ta jest wszechobecna, niekoniecznie jest to coś zaplanowanego na początku procesu udomowienia - tłumaczy współautor badania Greger Larson.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Ted 2017-05-07 19:17:28
    Musieli być to naukowcy rezani po naplatkach bo o postach mają blade pojęcie !
  • swój 2017-05-06 04:27:57
    religia to sranie ludziom do głowy... na wsi /i w mieście / wielka ciemnota ...winni ci co propagują wiarę i tradycjęęę.. CIEMNOTĘ I ZACOFANIE ... OGŁUPIENI PRZEZ KOŚCIÓŁ MODLCIE SIĘ ZA NAMI... I IDZCIE DO DIABŁA .. a wy wiecie gdzie on jest..
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!