Jak informuje FAMMU/FAPA Komisja ostrzega, że termin wejścia w życie dyrektywy nie zostanie odroczony, a po 1 stycznia 2012 r. w żadnym państwie członkowskim nie można umieszczać do odchowu nowych kur niosek w klatkach tradycyjnych.

Od początku przyszłego roku służby Komisji będą przeprowadzały w państwach członkowskich kontrole, a w razie konieczności będą wszczynane
procedury w sprawie naruszenia prawa unijnego. Tymczasem Komisja proponuje, żeby jaja z klatek starego typu, które po 1 stycznia 2012 r. będą znajdowały się w obrocie na rynku wewnętrznym UE, wyróżnić kolorowym znakiem o średnicy 5 mm oraz przetworzyć w produkty jajeczne w zatwierdzonych zakładach przetwórczych.

Nie ustalono jeszcze, czy produkty zawierające przetwory z takich jaj, np. ciastka, makarony itp. będą mogły być po 1 stycznia 2012 r. sprzedawane w całej UE, czy tylko na terytorium państwa członkowskiego, z którego pochodziły jaja z klatek tradycyjnych.

Zaproponowane „rozwiązanie polityczne” jest tylko „umową dżentelmeńską”, która nie ma podstaw prawnych. Jak można się było tego spodziewać, państwa członkowskie, które zdołają w terminie wdrożyć dyrektywę i zainwestowały już w wymianę wszystkich klatek m.in. Holandia, Austria, Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania i Dania sprzeciwiają się propozycjom Komisji, uznając je za zagrożenie dla konkurencyjności rodzimej produkcji. Komisja dąży jednak do kompromisu i znalezienia rozwiązania dla państw opóźniających się z wdrożeniem dyrektywy.

Podobał się artykuł? Podziel się!