PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dramatyczna sytuacja polskich producentów jaj

Dramatyczna sytuacja polskich producentów jaj

Producenci jaj są zmuszeni wybijać stada kur w szczycie nieśności, aby nie pogłębiać finansowych strat. Od wielu tygodni wpływy ze sprzedaży jaj nie wystarczają nawet na zakup paszy – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.Jak podaje, w okresie od stycznia do końca maja br. o 30 proc. spadły średnie ceny jaj klasy A w zakładach pakowania jaj, zarejestrowane przez Zintegrowany System Rolniczych Informacji Rynkowych. W tym okresie drastycznie, o ponad 50 proc., spadły także ceny skupu jaj do przetwórstwa, z poziomu 4300 zł/t w styczniu 2013 r. do 2 000 zł/t w ostatnim tygodniu maja.

Podobna sytuacja ma miejsce na całym unijnym rynku. Średnia unijna cena jaj (klasa L i M) w styczniu ukształtowała się na poziomie 144,33 Euro za 100 kg, a w pierwszym tygodniu maja wynosiła już tylko 120,12 Euro/ 100 kg.

- Żadna z oficjalnie publikowanych opinii nie ukazuje rzeczywistej, niezwykle trudnej sytuacji gospodarczej krajowego sektora jaj spożywczych, spowodowanej długotrwałym brakiem opłacalności produkcji wyniszczającej ekonomicznie producentów. Jest to skutek wzrostu kosztów produkcji, spadku cen jaj w Polsce oraz na wspólnym rynku, niskiego popytu na jaja na rynku wewnętrznym i w eksporcie oraz rosnącego importu przetworów z jaj z krajów trzecich - podaje Izba.

Dramaturgię tej sytuacji potwierdzają masowe uboje stad kur.

- W okresie pięciu miesięcy bieżącego roku, na skutek braku możliwości sfinansowania bieżących kosztów produkcji, już dwukrotnie, w marcu i ponownie w maju, miało miejsce przedwczesne wybijanie stad - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Obecna sytuacja jest skutkiem trwającego od 2010 r. rozchwiania produkcji jaj w UE w wyniku przymusowej kosztotwórczej wymiany stanowisk dla kur nieśnych - głównie inwestycji w zakup nowego wyposażenia ferm.

- Szacujemy, że tylko z tego tytułu koszty produkcji jaj wzrosły o około 15 proc. Producenci jaj musieli zaciągnąć kredyty i wydać od 10 do 20 Euro na dostosowanie jednego stanowiska do wymagań dobrostanu kur bez gwarancji, że unijny rynek zwróci te koszty. Niestety sytuacja na rynku nie potwierdziła wyników badań Eurobarometru, że konsumenci życzą sobie zaostrzenia wymagań dobrostanu i zapłacą więcej za jaja - podaje KIPDiP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • dziecko we mgle 2013-06-06 17:14:53
  To po co istnieja stosowne wydzialy w M.Rolnictwa .Czy tam nikt nie analizuje sytuacji na rynkach drobiarskich,w kontekscie m.innymi cen pasz .Nie ma systemu ostrzegania?Czy to Ministerstwo w osobach dobrze zarabiajacych panow fachowcow opowiada sie za "wolna reke rynku"?Czyli jak szlag trafi dziesiatki hodowcow to ich problem?
 • arszczecin 2013-06-06 08:38:21

  "Nalezy pozbyc sie posrednikow drodzy producenci i samemu otwierac cukiernie "

  @ . to tak jakby większość cukierni, lodziarni uzywała jaj i mleka do produkcji artykułów :)

  dziś lodów nie da się zjeść ze smakiem. sam proszek . chociaż ostatnio dorwałem się do lodów pana Gry....a, i były smaczne :)
 • . 2013-06-06 06:04:07
  No nie wiem dla kogo te ceny spadly tak drastycznie, bo chyba nie dla konsumenta koncowego,jaja kosztuja tyle co kosztowaly,przetwory do ktorych uzyto jaj rowniez.Nalezy pozbyc sie posrednikow drodzy producenci i samemu otwierac cukiernie wraz ze sprzedazą jaj,a moj postulat co do tego jak powinny wygladac ceny na towarach na polkach sklepowych pozostaje wciaż ten sam ,w cenie nalezy uwzglednic wszystkich ktorzy dotkneli sie do produktu, czyli ile kto z nich zarobil na towarze to bysmy sie dowiedzieli ciekawych rzeczy.Wyjasnily by sie mechanizmy korupcji i kontroli grup interesow.
 • janek 2013-06-05 16:10:25
  Jak tak dalej beda postepowac,te mega fabryki zywnosci juz wkrotce wyprodukuja taki szczep lekoopornej bakteri ktora nas zabije.
 • mich 2013-06-05 14:17:30
  To dlaczego u nie kożlakiewicz wraz ze spółką i z innymi kolegami na terenie powiatu żurominskiego, mławskiego i ceichanowskiego stawia ile wlezie tych kurników np: w kozielsku koło kuczborka jest farma 20 przemyslowych kurnikow i ma byc jeszcze dostawionych docelowo 40 kurnikow oddalonych od zabudowań o 200 metrów, to nie wiem o co chodzi juz
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!