PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Drobiarze promują kurczaki na targach w Wietnamie

Drobiarze promują kurczaki na targach w Wietnamie Fot. Shutterstock

Krajowa Rada Drobiarstwa promuje drób na targach Food and Hotel Vietnam w Ho Chi Minh. Wietnam był ważnym odbiorcą polskich kurczaków, ale w związku z wystąpieniem grypy ptaków, rynek ten został zamknięty dla eksportu z Polski.Od ponad miesiąca służby weterynaryjne nie stwierdziły żadnego ogniska wirusa H5N8, co może oznaczać koniec choroby w Polsce. Branży zależy na szybkim wznowieniu eksportu, stąd obecność na targach w Wietnamie - tłumaczy dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa (KRD) Łukasz Dominiak.

Promocja europejskiego drobiu nie polega jedynie na ekspozycji na stoisku targowym, ale także na podejmowaniu innych działań, takich jak organizacja seminarium poświęconego wysokiej jakości mięsa drobiowego produkowanego w systemie QAFP pochodzącego z Unii Europejskiej. Podczas tego spotkania został przedstawiony m.in. potencjał produkcyjny naszego kraju oraz omówiono przepisy weterynaryjne oraz zasady certyfikacji w systemie QAFP. Wzięli w nim udział także przedstawiciele Ambasady RP w Hanoi.

Według KRD w ubiegłym roku eksport mięsa oraz produktów drobiowych z Polski do Wietnamu wyniósł prawie 5 tys. ton tj. dwa razy więcej niż rok wcześniej.

- Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwujemy dynamiczny rozwój rynku wietnamskiego, na który z roku na rok eksportujemy coraz więcej mięsa drobiowego. Wartość eksportu tego surowca w ubiegłym roku wyniosła ponad 4,2 mln euro - to dwa razy więcej niż w roku poprzednim. Dobrze wiemy, że Polska jest jednym z głównych producentów drobiu w UE, tak więc w naszym wspólnym interesie jest promowanie produktów drobiowych w Wietnamie - podkreślił Dominiak.

Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej. W ub. r. produkcja jego wyniosła 2,5 mln ton, na eksport trafia ok. 40 proc. całej produkcji. Głównym odbiorcą polskich kurczaków, indyków, kaczek i gęsi są kraje UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!