W tym roku jaja są wyjątkowo drogie ze względu na mniejszą ich podaż i zwiększone koszty prowadzenia kurników w związku z nowymi, unijnymi przepisami dotyczącymi chowu kur niosek. Jednak dobrą informacją jest to, że od ponad dwóch tygodni ceny jaj utrzymują się na stałym poziomie 60-90 groszy za sztukę w zależności od ich wielkości. Najdroższe są jaja ekologiczne i z tzw. wolnego wybiegu - ich cena dochodzi nawet do 1,2 zł za sztukę.

Jaja przepiórcze w porównaniu z 2011 rokiem są droższe o 3-5 groszy i kosztują od 23 do 30 groszy za sztukę. Jaja te nie są zbyt popularne w naszym kraju, choć mają wiele walorów zdrowotnych - mniej cholesterolu niż jaja kurze, mniej tłuszczu, a więcej mikroelementów i są doskonałym źródłem aminokwasów.

Tanie są warzywa z ubiegłorocznych zbiorów. Cebula, kapusta, marchew i ziemniaki oraz chrzan kosztują nawet o połowę mniej niż w tym samym czasie 2011 r. Chrzan kosztuje 5-6 zł, czosnek 1-2 zł za główkę, czyli tyle samo, co w rok wcześniej.

Natomiast droższe są nowalijki. Wynika to z dwóch przyczyn - jest dopiero początek kwietnia, temperatura jest stosunkowo niska, a to wpływa na opóźnienie dojrzewania warzyw prowadzonych pod osłonami - rzodkiewek, pomidorów oraz ogórków. Drugim powodem jest rosnące zapotrzebowanie na warzywa i owoce przed Wielkanocą. W ubiegłym roku Święta wypadały dwa tygodnie później, kiedy to dostawy nowalijek były już duże, a cieplejsza pogoda sprzyjała obniżeniu cen.

Pomidory i ogórki są o ok. 45 proc. droższe w porównaniu z kwietniem 2011 r. Ogórki krajowe sprzedawane w Broniszach kosztują od 5,75 do 7 zł za kg, a pomidory 8,75 - 13,30 zł za kg. Natomiast mniej zapłacimy za rzodkiewki - pęczek w hurcie kosztuje od 1,85 do 2,4 zł.

O 40 proc. tańsze niż rok wcześniej są jabłka z krajowych zbiorów. Większość odmian kosztuje w hurcie od 1,33 do 2 zł za kilogram, podczas gdy rok temu cena minimalna zaczynała się od 2,30 zł za kg. Najdroższa jest odmiana Gala i Golden Delicius, cena hurtowa kilograma waha się od 2 do 3 zł.

Bogata jest oferta wiosennych kwiatów, są w sprzedaży tulipany, narcyzy, hiacynty, bratki, niezapominajki, jaskry i hortensje. Tulipany kosztują od 80 groszy do 1,30 zł za sztukę, cena narcyzów nie przekracza 1 zł za szt. Za hiacynty doniczkowe trzeba zapłacić od 2 zł do 3,50 zł za doniczkę.