PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Formaldehyd receptą na wyeliminowanie Salmonelli z żywności?

Formaldehyd receptą na wyeliminowanie Salmonelli z żywności? Fot. Pixabay.com

W najbliższych dniach zapadnie decyzja na temat ewentualnego dopuszczenie stosowania formaldehydu jako dodatku konserwującego w paszach dla trzody chlewnej i drobiu.W najbliższych dniach na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (ScoPAFF) poruszona zostanie kwestia ponownego dopuszczenie formaldehydu jako dodatku konserwującego w paszach dla drobiu i trzody chlewnej. Celem stosowania wspomnianego związku, jest zapewnienie czystości mikrobiologicznej produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym ochrona żywności przed skażeniem bakteriami z rodzaju Salmonella.

Jak wskazują dane PZH, do końca 2015 roku liczba przypadków salmonellozy u ludzi utrzymywała się na relatywnie stabilnym poziomie. Niestety od 2016 roku odnotować można wyraźny wzrost zachorowalności na tą jednostkę chorobową. W porównaniu z rokiem 2015, w ubiegłym roku liczba przypadków salmonellozy u ludzi wzrosła o blisko 16 proc. Pierwsze 5 miesięcy bieżącego roku przyniosło dalsze pogorszenie sytuacji: w odniesieniu do analogicznego okresu zeszłego roku, liczba przypadków choroby wzrosła o kolejne 19 proc.

Jako jedną z przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się jaja konsumpcyjne. Pod koniec zeszłego roku zrobiło się głośno na temat obecności bakterii w jajach pochodzących z fermy w województwie wielkopolskim, które trafiły do kilku sieci handlowych w Polsce. Według niektórych specjalistów, występowania bakterii z rodzaju Salmonella w fermach drobiu jest efektem wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania konserwantów paszowych zawierających formaldehyd, jaki wszedł w życie w połowie 2016 roku.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz polski rząd jest przeciwny umożliwieniu stosowania formaldehydu jako dodatku paszowego. W temacie tym podzielone jest środowisko akademickie: Państwowy Inspektorat Weterynaryjny w Puławach i Instytut Zootechniki w Balicach nie popierają stosowania wspomnianego dodatku. Z kolei według opinii prof. Romualda Zabielskiego z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zastosowanie formaldehydu jest doskonałym sposobem na wyeliminowanie Salmonelli ferm, a przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa przez pracowników mieszalni pasz i ferm, oraz kontrolowaniu dawkowania formaldehydu, zastosowanie substancji jako konserwantu jest uzasadnione.

Dopuszczenie formaldehydu jako dodatku biobójczego do pasz popiera obecnie 21 krajów UE, w tym liczący się producenci drobiu, tacy jak Wielka Brytania, Niemcy, czy Hiszpania. Formaldehyd stosowany jest również jako dodatek paszowy w takich krajach jak Białoruś, Rosja czy Ukraina.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Stan 2017-10-22 11:06:48
  Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC)uznała, że formaldehyd jest ra­kotwórczy dla ludzi i zaklasyfikowała go do grupy 1 w oparciu o wystarczające dowody u ludzi i zwierząt.
  W Unii Europejskiej formaldehyd został natomiast zaliczony do kategorii 3., tj. do substancji o możliwym działaniu rakotwórczym na człowieka

  http://szczepienia.wybudzeni.com/2016/04/10/ocena-dzialania-rakotworczego-formaldehydu/
 • sdenek 2017-07-17 09:15:39
  formaldehyd jest w lakierach do paznokci, w kremach do twarzy, samoopalaczch. Więc o czym ta dyskusja. Lepsza salmonella i leczenie w szpitalu? A wybite stada kur to co?
 • nika 2017-07-15 09:26:47
  a formaldehyd nie jest substancją kancerogenną?
  O ile stosować go do wybijania bakterii przy czyszczeniu budynków to ok ale nie do produktów których droga od zastosowania formaldehydu do spożycia przez człowieka jest tak krótka
 • Who 2017-07-14 19:51:54
  Zjesz jajo popijesz farba i będzie ok
 • wwwww 2017-07-14 16:37:20
  To teraz co, nie będzie trzeba szczepić zwierząt na salmonellę ani przestrzegać zwiększonej higieny? Formaldehyd w paszy wytruje ewentualne bakterie? Łącznie z bakterią zwaną człowiekiem?
  Salmonella w wielkiej fermie pana W powstała z brudu na klatkach i nie szczepienia kurcząt (można nie szczepić, ale dla spokoju ducha to zalecane), a nie z pasz (no chyba że mączek zza wschodu co też nielegalne, no ale kto bogatemu zabroni).
 • miki2 2017-07-14 13:16:51
  A reklamuja farby ktore likwidują ten środek i mówią że trujący a w jajkach juz nie? Farby kłamią albo ja mam coś ze słuchem i coś myle
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!