W listopadzie skup praktycznie już się kończy. Gro towaru trafia na niemiecki rynek na świętego Marcina i Boże Narodzenie. Teraz 2/3 wysyłek jest już zrealizowanych, reszta dotrze tam do 10 grudnia.

Sezon, choć zapowiadał się rewelacyjnie, jak się okazuje będzie zaledwie „dobry”. Wynegocjowane na początku roku stawki 3 i pół euro za kilogram gęsi i 7 euro za elementy przy obecnym kursie złotówki nie są już tak atrakcyjne.

Do tego za sprawą wyjątkowo drogich pasz bardzo wzrosły koszty produkcji. Pozytywne dla nas jest to że zapotrzebowanie na polskie gęsi jest bardzo duże, hurtownicy kupują wszystko, pytanie tylko czy równie skłonni do zakupów będą niemieccy klienci. Bo na sklepowych półkach towar zdrożał dwukrotnie.  

Gęsi – sezon 2007 ceny skupu 5,80 – 6,50 zł/kg ceny zbytu   tuszki 3,50 – 3,65 euro/kg elementy 7,00 – 7,70 euro/kg

Najniższe ceny skupu były latem, teraz stawki wzrosły do 6 i pół zł za kg. Handlowcy którzy sprzedaje towar poza kontraktacją mogą negocjować wyższe ceny zbytu mięsa. 

Gęsi – produkcja tuszki  8,5 tys. ton elementy( uda , filet )  6,5 tys. ton

Poziom produkcji w tym roku będzie zbliżony do ubiegłorocznego, najwyżej o 1/10 wyższy - szczują eksperci. W kraju pozostaje zaledwie kilka procent produkcji. Reszta trafia na eksport.

Źródło: Małgorzata Motecha-Pastuszko/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!