PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Higiena paszy - niezbędna w walce z salmonellozą

Autor: farmer.pl

Dodano: 29-05-2012 14:15

Tagi:

Pożywienie, którym jest karmiony drób może być głównym wektorem przez które wniknie na fermę salmonelloza - informują eksperci Provimi Polska.Stąd bardzo ważna jest dbałość o jakość paszy i standard małych, fermowych mieszalni oraz współpraca z zaufanymi dostawcami surowców i producentami pasz. Hodowcy produkujący pasze na własne potrzeby czasem bagatelizują, np. ryzyko związane z zakupem surowców.                                                    

Eksperci z firmy Provimi Polska podkreślają, że cenią i propagują wysokie standardy higieny w żywieniu zwierząt, duży nacisk kładzie się na monitoring jakości surowców oraz produktu gotowego poprzez wykonywanie ich dokładnych analiz.

Firma stosuje w mieszankach także specjalne dodatki paszowe, które zapobiegają zakażeniom bakteryjnym, jak np. własny produkt Biacid.
W mieszalniach pasz wdrożone są bardzo restrykcyjne procedury (systemy takie jak HACCAP, ISO, QS), które minimalizują ryzyko zakażenia. Firma rzetelnie dobiera dostawców surowców paszowych, a także posiada wdrożone systemy jakości oraz certyfikowane zakłady produkcyjne.

Jednak nie tylko produkcja paszy niesie ryzyko. Ryzykowny jest także jej transport. Dlatego istotne jest odpowiednie dezynfekowanie pojazdów przeznaczonych do przewożenia paszy, a także przeprowadzanie transportu w zamkniętych beczkach.

Wszystkie działania prewencyjne jak i stosowane na fermach drobiu programy bioasekuracji zawsze warto wesprzeć odpowiednią profilaktyką, stosowaniem szczepionek i ścisłą kontrolą lekarza weterynarii obsługującego fermę.

Należy też wykonywać badania diagnostyczne, a w przypadku własnej produkcji pasz, monitorować surowce oraz pasze pod kątem występowania salmonelli, ze szczególnym naciskiem na surowce. Wskazane jest również stosowanie odpowiednich dodatków paszowych zwalczających salmonellę - jest to szczególnie istotne w przypadku stad reprodukcyjnych.  Respektowanie tych zasad ograniczy rozprzestrzenianie się i występowanie Salmonelli w stadach drobiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • jarki 2012-05-30 23:08:02
  przez wiele lat karmiłem świnie paszami central soya a następnie provimi i nigdy nie było problemów
  czy to prawda co tu wypisują ??
 • dobrze poinformowany 2012-05-30 22:28:37
  mowa trawa a sami kupuja tryfną pszenicę z Niemiec i trują stada , potem kupują tony odgrzybiaczy żeby to puścić na rynek a hodowcy mają wtopę i ból głowy , masę problemów z paszą provimi na całej pd-wsch. Polsce i nie tylko, odbierają reklamowaną paszę , strzeżcie się tej wytwórni - pięknie mówią ojakości ale tylko mówią
 • rob 2012-05-30 07:21:41
  Napewno ta firma nie jest zaufana po ostaniej wpadce z paszami na podkarpaciu i nie tylko
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!