Tymczasowo zamknięto 180 holenderskich gospodarstw, trwają bowiem badania poziomu szkodliwego dla ludzi insektycydu u kur. Wszczęto również postępowanie karne, a holenderskie władze starają się ustalić skalę problemu.

Dotychczasowe badania kur wykazały wysoki poziom fipronilu – składnika produktów weterynaryjnych, który jest stosowany przeciwko wszom, kleszczom i pchłom. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisuje go jako „umiarkowanie szkodliwy”, przy czym nie może być stosowany w chowie zwierząt, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, ponieważ w dużych ilościach może powodować uszkodzenie wątroby, nerek i tarczycy.

Belgijscy prokuratorzy twierdzą, że sprawdzają listę klientów dwóch firm we Flandrii, specjalizujących się w produkcji i zaopatrzeniu firm tępiących wszy w holenderskich i belgijskich gospodarstwach. Istnieją obawy, że nielegalna substancja była zmieszana z dozwolonym insektycydem stosowanym w hodowli kurcząt w celu poprawy jego skuteczności. ChickFriend jest jedną z dużych firm zamieszaną w sprawę, która użyła pestycydów otrzymanych od belgijskiego dostawcy z dodatkiem fipronilu. Niestety strona firmowa od dwóch dni nie działa.

Holenderska gazeta „Trouw” sugeruje, że jedna z firm mogła mieć klientów w Wielkiej Brytanii, Francji i Polsce, chociaż nie ma dotychczas żadnej sugestii, by zarażone jajka były sprzedawane w tych krajach. Natomiast inny holenderski tytuł „Volkskrant” poinformował, że nielegalna mieszanka insektycydów była używana w gospodarstwach domowych w Holandii od ponad roku. Inspektorzy państwowi obawiają się, że została ona wykorzystana w ponad tysiącu ferm drobiu. Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) poinformował, że wciąż nie wiadomo, czy w tym okresie sprzedano klientom zanieczyszczone jaja, ponieważ jaja zostały już zjedzone.

W poniedziałek NVWA ostrzegała konsumentów, że jedna z partii jaj miała wyraźnie podwyższony poziom fipronilu, w związku z czym ich spożycie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Z kolei dzieci nie powinny jeść jaj z przynajmniej 27 innych gospodarstw. Chodzi o jaja z kodem X-NL-40155XX. Europejska komisarz, Anna-Kaisa Itkonen, powiedział dziennikarzom w Brukseli: – Jaja są blokowane. Zanieczyszczone jaja zostały prześledzone i wycofywane z rynku, a sytuacja jest pod kontrolą – dodała.