Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii, Władze Hongkongu zaakceptują import świeżego/mrożonego mięsa drobiowego i produktów drobiowych, jeśli cała przesyłka będzie pochodziła od drobiu utrzymywanego w kraju, strefie lub kompartmencie wolnym od grypy ptaków od momentu wylęgu.

Przesyłki jaj drobiowych do konsumpcji będą zaakceptowane wyłącznie, jeśli będą wyprodukowane/zapakowane w krajach, strefach lub kompartmentach wolnych od grypy ptaków oraz transportowane w nowym i odpowiednio zdezynfekowanym materiale opakowaniowym. Przesyłce musi towarzyszyć świadectwo zdrowia zgodnie z uzgodnionym i obecnie wykorzystywanym formatem w eksporcie przesyłek z Polski do Hongkongu (HKSAR).

To bardzo ważna wiadomość dla polskiej branży drobiarskiej. Hongkong jest dla Polski jednym z bardziej perspektywicznych rynków. Przed wprowadzeniem restrykcji kraj ten poza rynkiem unijnym był jednym z głównych kierunków eksportu polskiego drobiu. Trafiały tam zbędne elementy drobiu, m.in kurze łapki, za które tam można uzyskać wyższe ceny. Zdaniem wielu ekspertów rynku Hongkong stanowi też bramę eksportową do całego rynku chińskiego.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!