Po ptasiej grypie rynek wraca do normy, a wraz z nim i stawki płacone hodowcom przez zakłady. Dzisiejsze notowania nie pokrywają jeszcze kosztów produkcji, ale może być drożej, bo niedługo zacznie być odczuwalny spadek podaży. Ostatnio bowiem wielu właścicieli kurników do nowych wstawień podchodziło bardzo ostrożnie.

Normalnieje także eksport. Co prawda, cały czas był na tym samym poziomie – mówią przetwórcy, ale zagraniczne firmy skrupulatnie wykorzystały nasz problem z ptasią grypa zaniżając ceny. Teraz znów potrzebują towaru z Polski. Ale niska cena zbytu pozostała problemem, szczególnie przy mocnej złotówce.


Indyki zł/kg

ceny skupu netto

indory 4,15 – 4,50 indyczki 3,95 - 4,30

Cena minimalna za indory to 4 zł 15 gr, ale w wielu zakładach do podstawowej stawki doliczane są dodatki za lojalność, za posiadane certyfikaty, terminowe dostawy czy większe partie surowca. Tak więc hodowca może liczyć na około 4 i pół zł za kg żywca. Indyczki są najczęściej o 20 gr tańsze.

Brojlery zł/kg

ceny skupu netto

umowy kontraktacyjne 3,00 – 3,25 wolny rynek 2,70 – 2,90

Spokojnie także na rynku brojlerów. W dużych zakładach ceny od grudnia bez zmian, powyżej 3 zł za kg. Taniej jest teraz na wolnym rynku, gdzie obowiązują nieco niższe stawki.

Źródło: Agnieszka Niemcewicz/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!