Produkcja Grupy Indykpol, największego producenta mięsa i przetworów indyczych w Polsce, kształtuje się na poziomie ponad 70 tys. ton żywca  indyczego rocznie. Co czwarty kilogram wyrobów indyczych trafiających na rynek polski i co ósmy kilogram drobiu kierowany na eksport pochodzi z tej firmy.

Wzrost produkcji odnotowują również indywidualni hodowcy. Bogdan Busławski z Krypna Wielkiego na Podlasiu, mówi, że od siedmiu lat utrzymuje siebie i rodzinę z hodowli indyków, która stopniowo lecz systematycznie się rozwija.

Lepiej się ubezpieczyć
Na fermie o powierzchni 4 tys.mkw, składającej się z 5 budynków  Bogdan Busławski tuczy indyki ciężkie typu Big 6. Rocznie ma dwa rzuty żywca po 12 tys. sztuk. Są to indyczki i indyki.  Hodowca zakupuje pisklęta w Ośrodku Hodowli Indyków we Frednowy, który jest największym w kraju producentem piskląt indyczych. Ośrodek prowadzi wylęgi z jaj pochodzących z własnych stad rodzicielskich i odchowuje rocznie około 4,5 mln sztuk piskląt.

– Moje indyki po 22, a indyczki po 16 tygodniach odchowu nadają się do sprzedaży. Jest to niewątpliwie produkcja opłacalna, ale my, drobiarze jesteśmy narażeni na straty z powodu mało stabilnych cen. Wystarczy anons w prasie o ptasiej grypie, a ludzie przestają jeść drób i firmy skupujące od nas żywiec natychmiast obniżają ceny skupu. Nie chronią nas nawet kontrakty, ponieważ w nich nie ma mowy o cenach – mówi Busławski.

Wiosną 2006 r. z powodu ptasiej grypy Bogdan Busławski sporo stracił, odszkodowania bowiem wypłacane z tytułu ptasiej grypy przez Agencję Rynku Rolnego  nie zrekompensują mu wszystkiego, ponieważ dotyczą tylko tych ferm, na których całkowicie ustała produkcja, a Busławski nadal indyki produkował, tylko że  kupowane były od niego po niższych cenach. Dlatego też hodowca pytany o rady dla tych, którzy dopiero mają zamiar zająć się hodowlą indyków przestrzega, że należy swoją fermę ubezpieczyć, a wtedy ani wypadki losowe, ani choroby drobiu, a indyki są dość słabe i podatne na bakterie, infekcje, grzyby, nie zagrożą bytowi gospodarstwa.

Jakie indyki?
Korale, wisior i pędzel charakteryzują indyczego samca. Dla produkcji znaczenie ma jednak podział indyków na typy w zależności od masy ciała. Są więc indyki lekkie (mini), średnie (midi) i ciężkie (maxi).