Podczas gdy echa ptasiej grypy spowodowały, że w centrum i na północy kraju ceny jaj spadły, a hodowcy sami muszą zabiegać o klientów, na południu sprzedaż idzie pełną parą. A ceny po świętach nie spadły ani o grosz.

Gdyby nasze kury znosiły nawet po 3 jajka dziennie mielibyśmy co robić z towarem – podsumowują zadowoleni właściciele kurników. Klienci bardzo uważnie sprawdzają teraz numery wydrukowane na jajach i wybierają z jakich rejonów chcą je kupować. A w tej rywalizacji południe zdecydowanie wygrywa. Ale nawet tam gdzie ptasia grypa dała o sobie znać tragedii nie ma, bo sytuację uratowało przetwórstwo i jego ogromne apatyty na surowiec. 

jaja przemysłowe zł/kg rok temu 2,90 grudzień 4,00 teraz 3,50

Zapotrzebowanie na jaja ze strony przemysłu jest tak duże że jeszcze na początku grudnia cena kilograma wzrosła do rekordowego poziomu 4 zł. Teraz choć stawki nieco spadły i tak wciąż są opłacalne.


jaja zł/szt.

Hurtowe ceny zbytu

XL 0,26 – 0,30 L 0,22 – 0,26 M 0,20 – 0,23 S 0,15 – 0,18

W zależności od województwa różnice w cenach jaj dochodzą do 4 gr za sztukę. Duże kosztują najczęściej 25 gr, średnie 23. Coraz więcej pojawia się jaj najmniejszych.

Źródło: Anna Borowska/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!