Wzrosty cenowe na początku roku były spowodowane luką w podaży spowodowaną wprowadzeniem zakazu sprzedaży jaj z klatek nieudoskonalonych – informuje FAMMU/FAPA. Do tendencji zwyżkowej przyczyniały się również wysokie tempo wzrostu eksportu do krajów trzecich oraz prognozy spadku produkcji jaj w UE w 2012 r.

W czerwcu br. średnia unijna cena sprzedaży jaj spożywczych klasy L i M wyniosła 149,7 EUR/100 kg – o 5 proc. mniej niż w maju i o 14 proc. mniej niż w kwietniu br., jednak w skali roku była jeszcze prawie o połowę wyższa. W stosunku do rekordowo wysokiego poziomu z marca br. ceny obniżyły się o 23 proc.

W Polsce jaja potaniały w czerwcu o 6 proc. w stosunku do maja do 142,3 EUR/100 kg i stanowiły 95 proc. średniej unijnej.

W kilku państwach członkowskich zanotowano jednak wzrost cen jaj w czerwcu br.: na Malcie (+12 proc.), w Bułgarii (+11 proc.), Rumunii (+8 proc.), Grecji (+4 proc.), Szwecji (+2 proc.) i Słowenii (+1 proc.). W połowie lipca br. (do końca 28. tygodnia) notowania jaj średnio w UE dalej spadały do poziomu 148,8 EUR/100 kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!