Po latach zapomnienia, w ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie rolników chowem gęsi. Bierze się to z dość dobrej opłacalności produkcji. Mięso gęsi hodowanych w Polsce charakteryzuje się doskonałymi walorami smakowymi, dzięki czemu, w dużej ilości eksportowane jest do Niemiec, Francji czy Belgii. Jednym z warunków uzyskania tuszek wysokiej jakości, jest przeprowadzenie podskubu gęsi. Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest bezbolesny i nieszkodliwy dla zwierząt. Jednak błędy popełnione w czasie podskubywania, mogą prowadzić do infekcji skórnych i pogorszenia wyników tuczu. W ich wyniku, gęsi poddane są również niepotrzebnemu cierpieniu, a pierze uzyskane z takich zwierząt cechuje się gorszą jakością.

Pierwszy podskub przeprowadza się na ogół pomiędzy 10 a 13 tygodniem życia. O terminie zabiegu, nie powinien jednak decydować wiek zwierząt, a dojrzałość upierzenia. Pióra dojrzałe cechują się luźnym ułożeniem w torebce skórnej. Dutka pióra jest przezroczysta i wyschnięta, a wyrwanie pierza, nie wymaga użycia siły. Jeżeli pióra wyrywają się ciężko, a ich końce są zaróżowione, lub pojawia się na nich krew, oznacza to, że są one jeszcze niedojrzałe. Dojrzałość piór sprawdzamy na brzuchu zwierzęcia. Usuwa się tylko pióra z brzucha, boków i klatki piersiowej. Nie należy skubać piór z grzbietu, skrzydeł, szyi i okolic głowy.

Aby złagodzić objawy stresu, podskub należy wykonywać w dni o umiarkowanej temperaturze – chłodniejsze, ale nie zimne. Przez pierwsze kilka dni po podskubie zwierzęta mogą być mniej żywotne i osowiałe, jednak ten stan rzeczy szybko mija.

Przez okres 1-2 tyg po podskubaniu gęsi, zadbać należy także o żywienie zwierząt. Utrata części upierzenia, wzmaga, bowiem zapotrzebowanie energetyczne organizmu, dlatego też zwiększyć należy ilość zadawanej paszy treściwej. Poza tym, wytworzenie nowego upierzenia wymaga dostarczenia gęsiom większej ilości metioniny. Uzupełniamy ją za pomocą premiksu.

Pierze stanowi dodatkowy dochód dla hodowcy. Zysk z jego sprzedaży, może zwiększyć opłacalność chowu nawet o 5-6 proc. Jednak pamiętajmy, że świeże pióra zawierają duże ilości wody. Po podskubaniu gąsek, pamiętajmy, więc że pierze należy dokładnie wysuszyć, tak by jego wilgotność nie przekraczała 15 proc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!