Ptaki to najbardziej zróżnicowana gromada kręgowców na świecie. Od ssaków odróżnia je szereg cech związanych z budową anatomiczną i morfologiczną: pióra, skrzydła, dziób, brak zębów, jajorodność, pneumatyczne kości, a także obecność wola.

Wole jest elementem przewodu pokarmowego kur, a także innych ptaków grzebiących, gołębi, papug, sępów i wielu innych poza owadożernymi i sowami. Stanowi rozszerzenie przełyku (w dolnej części szyi), służące do gromadzenia i rozmiękczania pokarmu (poprzez nawilżenie śliną i wydzieliną wola). Tam zachodzi wstępne trawienie węglowodanów. Długość zalegania pokarmu w wolach, jest zależna od wypełnienia żołądka mięśniowego ptaków: jeśli jest pusty, pokarm przechodzi bezpośrednio do niego, omijając wole, gdy jest wypełniony dostaje się do rozszerzenia.

Zatkanie wola jest stanem patologicznym mogącym wystąpić u ptaków pod wpływem zjedzenia zbyt dużej ilości trudno strawnej paszy, piór, ściółki itp. Często obserwowane u ptaków korzystających z wolnego wybiegu i terenów trawiastych na nim, u niosek utrzymywanych w klatkach może być wynikiem zjadania piór. W ostatnim przypadku problem należy wyeliminować poprawiając dobrostanu stada.
Do zatkania dochodzi, gdy ujście wola do dalszych części przewodu pokarmowego zostanie zamknięte i treść pokarmowa nie ma możliwości przejścia dalej. Długość wola u kury wynosi 5-7 cm, przy pojemności do 12 cm³. W stanach chorobowych wole robi się powiększone, przy omacywaniu ma strukturę ciasta. Ptakom należy podać czystą wodę, (która rozrzedzi zalegającą paszę) wole można próbować rozmasować. Brak terapii może doprowadzić do śmierci ptaków.

Kształt wola jest cechą gatunkową i tak u kur domowych, przypomina jeden worek, dwa worki u gołębia, wrzeciono u kormoranowatych i uchyłek u sępów. Wole o kształcie wydłużonym to tzw. rzekome, natomiast o kształcie jajowatym-prawdziwe (u kur).
U gołębia w wolu w okresie lęgów tworzone jest tzw. ptasie mleczko, którym ptaki karmią piskleta-j est to mieszanina dostającego się tam pokarmu i złuszczonych komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Proces zachodzi zarówno u samca jak i samicy gołębia, nie występuje u kur. U gęsi i kaczek występuje jedynie rozszerzenie wolowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!