Kiedy rozbijamy jajko na patelni, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wybarwienie żółtka. Jeżeli jest ono bladożółte, to wraz z kolejnym rozbitym jajem przechodzi nam powoli ochota na zjedzenie takiej jajecznicy. Podobnie też, kiedy to wybarwienie okazuje się zbyt intensywne, niemal różowe. Wówczas także tracimy chęć na posiłek. Dlatego tak ważne jest aby sprzedawane jajo na targowisku nie tylko miało karteczkę „wiejskie”, ale także apetycznie prezentowało się na patelni czy talerzu.

Jaja od kur na ściółce
Produkcja jaj w gospodarstwie Janusza Idczaka odbywa się na głębokiej ściółce. W kurniku znajduje się 1500 kur „Tetra”, które obecnie są w siódmym miesiącu nieśności. Gospodarstwo położone jest w Mieszkowie (powiat jarociński, woj. wielkopolskie).

Gdzie szukać barwników
W przyrodzie najbardziej rozpowszechnionym barwnikiem jest luteina, żółty barwnik należący do karotenoidów, będący pochodną ß-karotenu. Jest on najbardziej widoczny jesienią, bo nadaje liściom żółty kolor. Zeaksantyna również występuje powszechnie w naturze i stanowi niemal 30 proc. barwników w kukurydzy i glutenie kukurydzianym. W tych materiałach paszowych znajduje się jeszcze kryptoksantyna i zeinoksantyna, w ilościach odpowiednio 10 proc. i 5 proc.

Trzeba pamiętać, że zawartość karotenoidów w kukurydzy jest bardzo zmienna, przede wszystkim pod względem proporcji luteiny do zeaksantyny. Dlatego ziarna kukurydzy mają różną skuteczność barwienia. W lucernie także można znaleźć pochodne wiolaksantyny i neoksantyny, lecz są one źle przyswajane przez zwierzęta. Zdolność barwienia przez ksantofile jest przede wszystkim ograniczona utrudnieniem przenikania ich przez barierę jelitową. Jeśli chodzi o zawartość naturalnych ksantofili, to najwięcej występuje ich w mączce z nagietka, bo aż 5400 mg/kg. W koncentracie z lucerny tego barwnika jest ok. 1000 mg/kg, w glutenie kukurydzianym – 300 mg/kg, w kukurydzy i paszy glutenowej – 5 mg/kg.
Ptaki mają zdolność do częściowego metabolizowania karotenoidów. Następnie przenoszą powstałe substancje do jaja, ale ich koncentracja jest niewielka. Zawartość karotenoidów w paszach zmniejsza się wraz z przechowywaniem. Dodatkowo mają na to wpływ warunki środowiskowe. Po miesiącu magazynowania kukurydzy zawartość karotenoidów zmniejsza się o 2–5 proc., dużo szybsze jest to natomiast w wypadku mączki z lucerny lub gotowej już mieszanki paszowej. Cały proces rozkładu można przyhamować, stosując w paszy dodatek w postaci antyoksydantów.