- Od trzech lat w ramach akcji +Gęsina najlepsza na świętego Marcina+ zachęcamy mieszkańców województwa do docenienia walorów kulinarnych gęsiny. W tym roku również namawiamy do celebrowania Święta Niepodległości, zgodnie z ideą naszej kampanii, przy potrawach sporządzonych z tego smacznego mięsa. To świetna okazja do rodzinnego kultywowania patriotycznych i rodzinnych tradycji - podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

W organizację przedsięwzięcia włączyły się media regionalne i lokalne. Na łamach gazet, w portalach internetowych, programach radiowych i telewizyjnych ogłoszono konkursy, w których nagrodą będzie świeża gęsina. Warunkiem otrzymania nagrody jest przesłanie odpowiedzi na proste pytanie związane z tym przysmakiem.

Przed zeszłorocznym Świętem Niepodległości, w podobnych konkursach do wygrania było tysiąc gęsich tusz.

Konkursy, w których można wygrać dwa tysiące gęsi, są początkiem akcji "Gęsina najlepsza na Świętego Marcina".

W zeszłym roku gęsina, pochodząca z województwa kujawsko-pomorskiego była promowana m.in. w restauracjach regionu, a także na Festiwalu Polskich Smaków w Wilnie, Targach "Gruene Woche" w Berlinie, Targach Żywności w Turynie oraz na targowiskach Krakowa, Sopotu i Warszawy.

Województwo kujawsko-pomorskie szczyci się hodowlą doskonałych pod względem smaku i właściwości odżywczych gęsi kołudzkich i rypińskich.

Gęś biała kołudzka to odmiana produkowana w renomowanym ośrodku hodowlanym - w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej k. Inowrocławia, który jest dostarczycielem materiału hodowlanego dla gęsich ferm w całej Polsce. Udział tej odmiany w polskim eksporcie gęsiny stanowi 95 procent.

Gęś rypińska jest rodzimą, lokalną odmianą gęsi, sklasyfikowaną na początku XX wieku. Nigdy nie była poddawana żadnej selekcji czy hodowli kierowanej genetycznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!