PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Na brytyjski rynek trafiło ok. 700 tys. jaj skażonych fipronilem

Na brytyjski rynek trafiło ok. 700 tys. jaj skażonych fipronilem Fot. Shutterstock

Brytyjska Agencja ds. Standardu Żywności (FSA) poinformowała w czwartek, że do Wielkiej Brytanii trafiło z Holandii ok. 700 tys. jaj skażonych środkiem owadobójczym fipronil. Jak podkreślono, nie stanowią one jednak poważnego zagrożenia dla zdrowia.Według wcześniejszych szacunków na brytyjski rynek miało trafić zaledwie 21 tys. skażonych jaj, ale później FSA zweryfikowała łańcuchy dostaw największych supermarketów i liczbę jaj, które potencjalnie mogą być skażone owadobójczym środkiem przeciwko wszom i pchłom.

FSA zaznaczyła jednocześnie, że ta liczba "jest bardzo mała" i wynosi zaledwie 0,007 proc. wszystkich jaj spożywanych w Wielkiej Brytanii w ciągu roku, więc jest "bardzo mało prawdopodobne, żeby istniało poważne ryzyko dla zdrowia publicznego".

Jednocześnie zaznaczono, że skażone jaja były w wielu krajach sprzedawane jako świeże, podczas gdy w Wielkiej Brytanii wiele z nich było wykorzystywanych do produkcji artykułów spożywczych, gdzie mieszano je z nieskażonymi jajami, obniżając stężenie fipronilu.

Mimo to FSA zdecydowała o wycofaniu sałatek z jajkami z sieci sklepów spożywczych Sainsbury's, Morrisons i Asda, a także kanapek ze sklepów sieci Waitrose i Morrisons.

Wcześniej miliony skażonych fipronilem jaj wycofano z rynku w Belgii, Holandii i Niemczech.

Według niemieckich naukowców, którzy sprawdzili stężenie fipronilu w wycofanych jajach, dorosły człowiek może bez poważnych konsekwencji dla zdrowia zjeść nawet do siedmiu skażonych jaj.

W czwartek holenderscy śledczy zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o udział w nielegalnym użyciu fipronilu na fermach drobiu. Zatrzymani należą do kierownictwa firmy, która najprawdopodobniej użyła do dezynsekcji ferm kur niosek środka zawierającego fipronil, choć stosowanie tego pestycydu jest zakazane w hodowlach zwierząt w celach spożywczych.

Fipronil jest środkiem zwalczającym wszy, kleszcze i roztocza i może być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje go jako substancję "umiarkowanie toksyczną" w przypadku spożycia znacznych ilości; może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • smakosz 2017-08-23 13:24:33
  Zryj kornika ekologiczny smacznego
 • konsument 2017-08-11 17:46:12
  a wy co niby produkujecie zdrową zywność na GMO i antybiotykach,na zachodzie po prostu powaznie podchodzi sie do kontroli,Czesi juz wam pokazali miejsce w szeregu cwaniaczki
 • Rolniak 2017-08-11 16:32:36
  Miastowcom przecież to nie przeszkadza. Przecież oni nie chcą naszej żywności tylko tą zachodnia bo do zachodniego rolnika rzekomo jak to mówią i piszą nie muszą dopłacać. Skoro tak to smacznego. A o ilu truciznach żywieniowych się nie wspomina opinii publicznej. Hoho
 • cz 2017-08-11 10:19:32
  Ta, na pewno. W Kauflandzie promocja 30szt - 8,88zł. Smacznego. Niby fipronil niegroźny a wszędzie jajka z nim wycofują. Tylko na wschodzie Europy jest wszystko OK. Kraje drugiej kategorii "przerobią" wszystkie śmieci z Zachodu...
 • rumcajs 2017-08-11 10:02:40
  Do nas też trafiły takie jaja tylko że nie z Holandii tylko z Belgii (przez niemieckiego handlarza). Na szczęście zostały w porę wykryte i wycofane z obiegu.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!