PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

UOKiK ma zastrzeżenia co do przejęcia Dossche przez Cargill Poland

UOKiK ma zastrzeżenia co do przejęcia Dossche przez Cargill Poland UOKiK ma zastrzeżenia do planowanego przejęcia ponieważ koncentracja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach sprzedaży pasz dla drobiu. Fot. KRD

Zarówno Cargill Poland, jak i Dossche prowadzą działalność w zakresie produkcji i sprzedaży mieszanek paszowych (pasz pełnoporcjowych, koncentratów, preparatów mlekozastępczych) oraz mieszanek mineralno-witaminowych, przeznaczonych do karmienia zwierząt. UOKiK ma zastrzeżenia do planowanego przejęcia ponieważ koncentracja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach sprzedaży pasz dla drobiu.Prezes UOKiK przeprowadził w tej sprawie badanie rynku, którym objął konkurentów uczestników koncentracji, łącznie około 60 podmiotów. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że mieszanki paszowe przeznaczone dla bydła, trzody oraz drobiu nie są substytutami i należy analizować je odrębnie. Wynika to z obowiązujących przepisów,  które ograniczają możliwość produkcji pasz dla bydła oraz trzody i drobiu w tych samych zakładach, składu mieszanek paszowych dla poszczególnych zwierząt, różnych odbiorcy oraz odmiennych zastosowań. Z przeprowadzonego badania wynika również, że zdecydowana większość sprzedaży mieszanek paszowych jest realizowana na ograniczonym obszarze od zakładu produkcyjnego (od 120 km w przypadku pasz dla drobiu do 180 km dla bydła,) co uzasadnia traktowanie tych rynków jako lokalnych.

W opinii UOKiK koncentracja może doprowadzić do istotnego ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach sprzedaży pasz dla drobiu wyznaczonym obszarem o promieniu do 120 km od jednego z zakładów wytwórczych Dossche oraz na lokalnym rynku sprzedaży pasz dla bydła wyznaczonym obszarem o promieniu do 180 km od tego zakładu. Łączny udział uczestników koncentracji na tych rynkach znacznie przekracza 40 procentowy próg, z którym ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów wiąże posiadanie pozycji dominującej.

W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji na rynku w wyniku dokonania koncentracji, Prezes Urzędu przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec tej transakcji. Przedstawienie zastrzeżeń wymaga uzasadnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • ja 2016-01-31 11:27:06
  Skoro to szkodnik, to trzeba ją bojkotować.Tylko czy w Polsce taka akcja jest możliwa?
 • jarki 2016-01-26 10:20:15
  Ta firma to najgorszy szkodnik przemysłu paszowego
  Wykupuje kolejno wiodące firmy stając się monopolistą
 • ja 2016-01-25 15:02:24
  Prezes UOKiK przedstawia zastrzeżenie, ale co ponadto? Są jakieś konsekwencje? Jeśli nie, to chłopina pogada sobie, a firmy zrobią swoje...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!