W stosunku do rekordowo wysokiego poziomu z marca br. ceny były już jednak o 21 proc. niższe. Jaja podrożały w większości państw członkowskich, z wyjątkiem Szwecji (-6 proc.), Hiszpanii (-3 proc.) i Wielkiej Brytanii (-1 proc.).

Największe miesięczne wzrosty cen jaj we wrześniu zaobserwowano w elgii (+13 proc.), Holandii, Rumunii i na Łotwie (+10 proc.).

W Polsce jaja podrożały o 5 proc. do 54,3 EUR/100 kg i oscylowały wokół średniej unijnej. W skali roku ceny polskich jaj były wyższe o 41 proc.- podają analitycy FAMMU/FAPA, powołując się na dane Komisji Europejskiej.

Gwałtowne wzrosty cenowe na unijnym rynku jaj na początku tego roku były spowodowane luką w podaży na skutek wprowadzenia zakazu sprzedaży jaj z klatek nieudoskonalonych. W kolejnych miesiącach ceny ustabilizowały się, co było oznaką dostosowania rynku do nowych warunków i odbudowy produkcji

Od końca lipca ceny jaj na rynku nijnym ponownie rosną w ślad za zwyżką cen pasz dla niosek. Pierwsze dwa tygodnie października przyniosły dalszy, 3 proc. wzrost cen jaj na rynku unijnym wobec średniej z września do 159,8 EUR/100 kg - informuje FAMMU/FAPA.

Podobał się artykuł? Podziel się!