Kiedy wchodzi się na posesję państwa Salamon, od razu rzucają się w oczy pięknie ubarwione kaczki, pływające w specjalnie urządzonym oczku wodnym, a na przylegającym wybiegu rozstawione są różnego rodzaju budki, wykonane z pniaków, służące jako miejsce gniazdowania dla ptaków.

Odporne na mrozy

Hodowca ma zasadę, że nie utrzymuje gatunków i ras ptaków ozdobnych, które są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. – Nie chcę takich ptaków, bo dla nich trzeba ogrzewanych pomieszczeń – wyjaśnia Joachim Salamon. – Kiedyś eksperymentowałem z różnymi gatunkami kaczek, ale w moich warunkach nie opłaca się trzymać tych delikatnych. Obecnie ma tylko ptaki, które może przez cały sezon trzymać na podwórku. Przede wszystkim są to: mandarynki standardowe, pastelowe i białe, cyranki, cyraneczki, ma także bajkały, czuprynki, chełmiatki. Trzyma też gęsi rdzawoszyje, pawie oraz kilka gatunków bażantów.

Niezbędne dla utrzymania kaczek jest odpowiednie zorganizowanie dla nich oczka wodnego wraz z dostępem do wybiegu. Joachim Salamon radzi, aby kaczki utrzymywać w pojedynczych parach, w ilości 2–3 różnych gatunków. Przy większej ich liczbie pojawiają się kłopoty, ponieważ ptaki wyznaczają swoje rewiry i dochodzi do konkurowania o te terytoria. – Dopuszczalna jest sytuacja, aby na jednego kaczora przypadały dwie samice – mówi hodowca. – Przy takiej obsadzie różnymi gatunkami może dojść też do krzyżowań. Zdarza się, że, dajmy na to, karolinka sparuje się z mandarynką, ale z tego młodych nigdy jeszcze nie miałem.

Dbałość o żywienie

Wodę w oczku wodnym trzeba co pewien czas wymieniać. Łatwiej to wykonać, kiedy są zrobione odpływy, bo jeśli ich brak, to trzeba oczywiście wodę wypompować. W okresie zimowym nie jest to konieczne, ale tylko wtedy, gdy woda w takim oczku zamarznie. W innych okresach trzeba to robić zależnie od stopnia jej zabrudzenia, co w dużej mierze wiąże się z obsadą. – Wypompowuję wodę i nalewam świeżej, kiedy widzę, że jest ona brudna –  mówi Joachim Salamon. – Latem zdarza się to nawet co dwa tygodnie, ale jak u kogoś jest zbyt dużo kaczek, to brudną wodę będzie miał już po dwóch, trzech dniach od chwili wymiany.