Kilka dni temu, w obszernym artykule omówiliśmy najważniejsze aspekty związane z budową przydomowego kurnika.

>>> Czytaj więcej: Jak zbudować przydomowy kurnik?

Jednak prawidłowa konstrukcja i wykonanie obiektu, to za mało by osiągnąć zadowalający efekt naszego chowu. Wiele zależy również od właściwego wyposażenia kurnika. Powinno ono zapewnić zwierzętom nieograniczony dostęp do paszy i wody, a także zaspokoić ich potrzeby komfortu.

W pierwszej kolejności warto powiedzieć o oświetleniu kurnika. Światło pełni niezwykle ważną rolę w fizjologii organizmu kury. Jego niedobór bardzo szybko odbije się na spadku nieśności. Optymalna długość dnia świetlnego dla tych zwierząt to 14 – 16 godzin. O ile więc w miesiącach letnich zapotrzebowanie na światło jest pokrywane głównie przez promieniowanie słoneczne, o tyle w miesiącach jesienno – zimowych, a także wczesną wiosną do uzyskania zadowalającej produkcji jaj niezbędne jest oświetlenie sztuczne. Szacuje się że optymalne dla zwierząt natężenie światła to 3 W/m2. Kontrolę długości dnia świetlnego znacznie ułatwi nam elektroniczny sterownik, którego zadaniem jest włączanie lub wyłączanie urządzeń świetlnych o określonej porze. Sterownik taki to wydatek zaledwie kilkunastu - kilkudziesięciu złotych, wyeliminuje przy tym konieczność codziennego „ręcznego” sterowania oświetleniem.

Równie istotna rzecz, to odpowiedni dobór poideł i karmników. W chowie przydomowym najlepiej sprawdzają się karmidła cylindryczne wyposażony w zasobnik. Ogranicza nam to konieczność częstego uzupełniania  paszy lub wody. Urządzenie te nie są zbyt kosztowne: karmidło o pojemności 18 kg paszy to wydatek rzędu 30 – 50 zł, poidło o pojemności 5 l, wyposażone w wygodny uchwyt ułatwiający napełnianie kosztuje około 25 zł. Podane karmidło wystarcza na 15 sztuk kur, poidło – na 10 zwierząt. Ilość urządzeń należy więc dobrać do planowanej obsady kurnika. Zadbajmy też o regularne mycie i czyszczenie urządzeń.

Niezbędnym elementem przydomowych kurników dla niosek są także gniazda. Najprościej wykonać je samodzielnie z drewna, grubej sklejki itd. Ważny są przede wszystkim ich wymiary. Szerokość, wysokość i głębokość gniazda powinny wynosić odpowiednio 30, 30 i 40 cm. Takie gniazdo wystarcza na 3 – 4 kury. Zadbajmy także o regularną wymianę ściółki w gniazdach, co zapobiega zanieczyszczeniu jaj odchodami. Ważnym elementem kurnika są również grzędy – wykonuje się je zazwyczaj z drewnianych żerdzi. Powinny być one zawieszone na wysokości maks. 1 m, a na jedną kurę powinno przypadać minimum 20 cm grzędy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!