PRZEGLĄD PRASY: W odpowiedzi na pojawienie się choroby polskie władze zastosowały, zgodne z unijnymi przepisami, rygorystyczne środki ochronne polegające na: wybiciu ptactwa z gospodarstw, w których wystąpiła choroba, ograniczeniu warunków przemieszczania się zwierząt, a także podjęciu środków bezpieczeństwa biologicznego w okolicy dziewięciu ognisk choroby.

- W piątek wystąpimy do Komisji Europejskiej o wykreślenie z listy terenów zagrożonych dwóch kolejnych obszarów, na których wykryto wcześniej chorób - powiedział w rozmowie z „Parkietem" Janusz Związek, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Dzięki temu zmniejszy się strefa ryzyka, w której obowiązują restrykcyjne przepisy ograniczające hodowlę i handel drobiem. Jak mówi Związek wszystko zależy od możliwości przerobowych zakładów zajmujących się utylizacją padłych kur.

Weterynaria ma także problem z wielkoprzemysłowymi fermami trzody chlewnej. Najwyższ Izba Kontroli stwierdziła niewłaściwe warunki magazynowania pasz, co może w bezpośredni sposób wpływać na zdrowotność utrzymywanych zwierząt i jakość wytwarzanych z mięsa produktów.

Źródło: Parkiet

Podobał się artykuł? Podziel się!