O zaletach i wyzwaniach systemu rozmawiać będą eksperci wraz z hodowcami podczas Agro Days. Dni Hodowcy 2017 - wyjątkowego wydarzenia o charakterze biznesowo-edukacyjnym, współtworzonego przez ponad 60 firm z branży rolnej. W trakcie eventu, który odbędzie się już 14 i 15 października w Warszawie, hodowcy będą mogli uczestniczyć w warsztatach, specjalistycznych pokazach, konferencjach. Specjalnie przygotowane strefy: pokazowa, konferencyjna i konsultacyjna zachęcać będą obfitującym w interesujące aktywności programem.

Płynne żywienie to system karmienia, które w Polsce dopiero się rozwija, ale już widać pierwsze efekty. Aktualnie korzysta z niego około 100 ferm, z których ponad 50% obsługuje firma De Heus, organizator Agro Days. Zanim jednak hodowca zdecyduje się na takie rozwiązanie, powinien skonsultować się z ekspertem żywieniowym. Świnie, w systemie płynnym pobierają 2,7 kg paszy na 1 kg przyrostu. Jeśli dodamy do tego niższy koszt zakupu surowców paszowych - daje to bardzo dobry wynik.

Podczas Agro Days poza konferencją nt. żywienia na mokro, odbędą się także prezentacje instalacji do płynnego żywienia wraz z omówieniem ich zalet i wad.

W żywieniu płynnym wykorzystuje się odpady produktów ziemniaczanych, pszenicznych, mleczarskich, tłuszczowych czy surowców suchych. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest lepsza przyswajalność paszy przez świnie. Układ pokarmowy trzody chlewnej bardzo dobrze reaguje na treści płynne i półpłynne.

Każdy surowiec uboczny, powstający z produkcji żywności dla ludzi, można zastosować w żywieniu trzody chlewnej. By jednak żywienie to przyniosło korzyści, do jego produkcji należy wykorzystywać komponenty wysokiej jakości, które wymagają odpowiedniego ich przechowywania oraz zastosowania w żywieniu. Oszczędzając na surowcu można wiele stracić. Takie rozwiązanie wymaga od hodowcy zaangażowania i troski o szczegóły. Niezwykle istotne jest, by nie doprowadzić do zanieczyszczeń mechanicznych komponentów. Bardzo ważna rolę odgrywają tutaj profesjonalna obsługa z technicznym doświadczeniem oraz kwestie związane z badaniami laboratoryjnymi.