Tegoroczne Święto Konia Arabskiego odbędzie się od 11 do 15 sierpnia w trzech państwowych stadninach w Janowie Podlaskim, w Michałowie i Białce. Najważniejszym wydarzeniem będzie Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich, podczas którego konie będą oceniane przez międzynarodowych sędziów w 11 klasach wiekowych - najlepsze konie powalczą o czempionat klaczy młodszych, czempionat ogierów młodszych, czempionat klaczy starszych i czempionat ogierów starszych.

Podczas Świeta odbęda się też dwie aukcje - główna, czyli Pride of Poland i Letnia Aukcja Koni Arabskich - Summer Sale. Jak podkreślali we wtorek podczas konferencji prezesi państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, w tym roku Święto Konia Arabskiego zapowiada się wyjątkowo okazale. Przede wszystkim z powodu jubileuszu 200 lecia istnienia, które obchodzi stadnina koni Janów Podlaski.

W planie 39 święta jest też Parada Hodowlana SK Janów Podlaski, wyścig koni arabskich na torze stadniny, specjalne pokazy koni różnych ras ( m.in. hucułów), zawody konne (WKKW, pokazy woltyżerki, pokaz powożenia - PAP) kiermasz sprzętu i akcesoriów jeździeckich. W Białce i Michałowie, odbędą się pokazy i parady z udziałem tamtejszych klaczy i ogierów.

Jak mówił we wtorek prezes stadniny w Michałowie dr inż. Michał Paweł Grzechnik promocja wydarzenia na świecie zaczęła się już w styczniu m. in. w najbardziej prestiżowym magazynie "Tutto Arabi", w którym zaczęły ukazywać się materiały o polskiej hodowli. Takie artykuły - jak mówił - będą się ukazywać do końca roku. Do tego wydano katalog dotyczący obu aukcji - autorkami zdjęć są dwie polskie fotografki Sylwia Iłęda i Ewa Imielska - Hebda oraz wybrany fotografem koni roku 2016 - Glenn Jacobs.

Katalog jest wydany w twardej oprawie w limitowanej wersji kilkuset egzemplarzy i adresowany przede wszystkim dla "najcenniejszych kupców". Poza tym znajduje się w periodyku Tutto Arabi w ilości 15 tys. egzemplarzy. "Po raz pierwszy w dziejach dotarliśmy z aukcją Pride of Poland do całego arabskiego świata, bo - wbrew pozorom - aukcja Pride of Poland nie była znana wszędzie i do końca" - przekonywał.

- Chodziło nam o dotarcie do wszystkich potencjalnych klientów z informacją o tym, że Polska ma do sprzedania bardzo dobre konie - podkreślił.

Elementem dotarcia do potencjalnych kupców była też prezentacja jednego z koni w czempionacie w położonym na południu Francji Menton. Jak wyjaśnił, czempionat w Menton organizowany dla krajów Bliskiego Wschodu, czyli środowiska kupców z "bardzo silnego rynku".