W sobotę, 11 sierpnia podczas XXIX Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi będzie można podziwiać ponad 160 koni pochodzących z najlepszych polskich stadnin: Janowa Podlaskiego, Michałowa, Białki oraz z hodowli prywatnych. Najlepszy koń pokazu otrzyma Puchar Prezydenta RP, natomiast Czempionka w kategorii klaczy starszych zostanie uhonorowana Nagrodą Agencji Nieruchomości Rolnych. Tegoroczne Dni Konia Arabskiego odbędą się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Prawdziwe emocje czekają widzów, a przede wszystkich kupców, którzy na ten jeden dzień zjadą do Janowa Podlaskiego z całego świata, w niedzielę 12 sierpnia podczas 38 Aukcji Koni Arabskich „Pride of Poland”. W trakcie głównej aukcji zostaną wystawione do sprzedaży 33 klacze i 2 ogiery. Tegoroczna aukcja oraz pokaz koni już po raz drugi odbędą się w nowoczesnej hali, sfinansowanej za 8 mln zł przez Agencję.

Cała impreza odbędzie się w jubileuszowej atmosferze, gdyż Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, obchodzi w tym roku190-lecie istnienia. Jest ona nie tylko najstarszą Stadniną Państwową w Polsce, ale też jedną z trzech najstarszych na świecie. Jej początki datuje się od 1817 roku, kiedy dotarł tu pierwszy transport koni z Rosji.

Prowadzona w Janowie hodowla koni czystej krwi arabskiej, oparta na bezcennym materiale genetycznym. Dała początek wielu nowym hodowlom koni w Polsce i na całym świecie. Roli stadniny w kształtowaniu dzisiejszego wizerunku ”polskiego araba” nie sposób przecenić. Stadnina w Janowie stała się kuźnią ogierów. Bardzo silne podwaliny genetyczne stada matecznego pozwoliły hodowcom produkować ogiery o wielkim potencjale.

Wpływ Stadniny w Janowie Podlaskim na polską i światową hodowlę jest imponujący. Wielu współczesnych hodowców z całego świata, będących wielbicielami janowskiego araba, przybywa tu co roku, aby naładować przysłowiowe akumulatory.

W 1969 r. po raz pierwszy zorganizowano w Janowie aukcję koni arabskich. Od tego czasu, nieprzerwanie przez 36 lat, janowska impreza przyciąga w ten jedyny dzień w roku dziesiątki klientów, gotowych płacić wielotysięczne sumy, aby stać się posiadaczami „polskiego araba - pure polish”. Aukcja w Janowie stała się przez te lata swoistym barometrem cen światowych, kształtującym podaż i popyt na konie arabskie. Ponadto jest jednym z ciekawszych wydarzeń kulturowych w sezonie.