Gdyby nie sytuacja na rynku zbóż, producenci mięsa wieprzowego nie mieliby na co narzekać. Ceny skupu przekroczyły już bowiem dawno 4 zł za kg. Problem w tym, że pasze drożeją z tygodnia na tydzień.

Tadeusz Blicharski, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”: - w żadnym wypadku ceny żywca nie pokrywają kosztów produkcji. Zdaniem hodowców, sprawie powinna się przyjrzeć Komisja Europejska. A jedynym wyjściem jest import tanich pasz z zagranicy. Czy Bruksela tak postąpi, nie wiadomo, ale wiadomo, że sytuacja robi się wyjątkowo trudna.

Tadeusz Blicharski, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”: - ten kryzys się pogłębia z tego powodu, że wielu producentów trzody sprzedaje świnie lżejsze, żeby się ich pozbyć z własnych chlewni, bo nie opłaca się kupować zboże, a to zboże, które mają lepiej sprzedać niż przeznaczyć na paszę dla zwierząt.

Zdaniem analityków spadkowa tendencja w chowie trzody utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy. A to oznacza, że ceny skupu nie powinny spaść. Prof. Stanisław Stańko, SGGW: - przez najbliższe 6-8 miesięcy ceny zbóż nie będą miały wpływu na ceny trzody chlewnej.

Ceny skupu trzody chlewnej na poziomie 4,10 – 4,20 zł za kg powinny się utrzymać do pierwszego kwartału 2008 r. Tylko w ostatnich miesiącach tego roku można się spodziewać tradycyjnego sezonowego spadku cen o ok. 1/10.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!