Według kalendarza Dzień Pszczoły przypada 8 sierpnia.

- Kószka lub bezdenka, czyli ul kopulasty to odwrócony kosz słomiany, uszczelniony suszonym krowim łajnem. Pszczoły budują tam swoje gniazdo, gdzie miód, larwa i pyłek są przemieszane w plastrach. Względem współczesnego ula w kószkach panuje wielki chaos. Nie ma żadnej możliwości wglądu w ten ul, nie wiadomo też, kiedy pszczoły będą się roić (...). Takie ule w średniowieczu budowali mnisi w swoim obejściu - powiedział PAP Michał Antoniak z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Eksperyment hodowli pszczół w kószkach na Zawodziu trwa już trzeci rok, ale dopiero w 2017 r. nastąpił rozkwit pszczelej rodziny. Inspiracją do pszczelego eksperymentu był fragment plastra wosku znaleziony podczas badań archeologicznych kaliskiego Zawodzia w okolicach Kolegiaty św. Pawła Apostoła w Kaliszu.

- W tym roku po raz pierwszy przeprowadzimy eksperyment zimowania pszczół w kószkach - powiedział Antoniak.

Jego zdaniem znaczenie pszczół dla środowiska jest bardzo istotne.

- Pszczoły istnieją od 100 mln lat, czyli z okresu, kiedy na ziemi żyły dinozaury. To właśnie pszczoły wykreowały nasz ekosystem. Stworzyły symbiozę z roślinami, które zapylają, a jednocześnie te rośliny karmią. Większość roślin, którymi dzisiaj się żywimy pochodzi z zapylania przez pszczoły - podkreślił Antoniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!