PRZEGLĄD PRASY: Jaja zdrożeją średnio z 40 do 70 gr za sztukę, kurczaki z około 6 do 8 zł za kilogram, nastąpi kryzys na rynku trzody chlewnej - takie skutki, zdaniem rolników, przyniesie zakaz stosowania w paszach roślin genetycznie modyfikowanych. Producenci obawiają się, że polska żywność przestanie być konkurencyjna.

12 sierpnia ma wejść w życie ustawa o paszach z 2006 r., która nie dopuszcza karmienia zwierząt mieszankami, zawierającymi modyfikowaną soję czy kukurydzę. O jej nowelizację zabiegają stowarzyszenia producentów pasz. Jednak w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów podtrzymała stanowisko poprzedniego rządu w tej sprawie. Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział jedynie możliwość sprowadzania żywności GMO (genetycznie modyfikowanej) pod warunkiem jej wyraźnego oznakowania i bez prawa do dalszego przetwarzania. Zgodnie z przepisami unijnymi, mięso, jaja czy mleko pochodzące od zwierząt żywionych paszami z udziałem zmodyfikowanych roślin są uznawane za produkty wolne od GMO.

Sprzeczne informacje wywołują niepokoje producentów. Polacy nadal będą jedli wieprzowinę wyhodowaną na paszach z roślinami GMO, z tą różnicą, że importowaną. A nasi hodowcy będą na tym tracili - mówi Marek Boligłowa, członek Małopolskiej Izby Rolniczej.

Producenci przyznają, że pogodziliby się z zakazem, gdyby obowiązywał on w całej Unii Europejskiej i nie ograniczał ich konkurencyjności na rynku.

Źródło: Dziennik Polski

Podobał się artykuł? Podziel się!