Świerubska poinformowała, że na Suwalszczyźnie zielononóżkę przestano hodować pod koniec lat 80., bo rolnicy zaczęli hodować kury bardziej wydajnych ras, znoszące więcej jaj.
- Postanowiliśmy przywrócić zielononóżkę w regionie i okazało się, że są chętni do jej hodowli. Podobny trend można było zauważyć w innych regionach Polski - powiedziała Świerubska.

Suwalski Park Krajobrazowy po prawie czterech latach zakończył realizację programu "Odtwarzanie hodowli starych ras zwierząt". Przez ten okres pisklęta wyhodowane w wylęgarni na Kurpiach trafiały do gospodarstw na Suwalszczyźnie. Ostatnia partia kurcząt trafiła w kwietniu do 20 gospodarstw.

Każdy z uczestników ostatniej fazy projektu otrzymał od 20 do 30 sztuk piskląt, specjalną paszę, która wystarczy na miesiąc, siatkę ogrodzeniową oraz oświetlenie ogrzewające pisklęta.

Świerubska powiedziała, że kury trafiły do wybranych gospodarstw rolnych, których właściciele mają doświadczenie w hodowli drobiu. - Pomimo tego, że projekt się zakończył, chcemy by rolnicy przekazywali kolejne pisklęta swoim sąsiadom, by hodowla zielononóżki dalej się rozwijała - dodała Świerubska.

Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji Heifer Project International. Był prowadzony od 2010 roku.

Jak dodała Świerubska, zielononóżka żyje 5-6 lat, czyli dłużej od zwykłej nioski, która żyje około roku. Jajka tej odmiany kury są poszukiwane najczęściej przez alergików oraz osoby ceniące zdrową żywność. Są one ok. dwa razy droższe od jaj pochodzących z ferm. Koguty zielononóżki ważą do 2,7 kg, zaś kury do 2,3 kg. Znoszą 140-180 jaj rocznie.

Zielononóżka to polska rasa kur wyhodowana na przełomie XIX i XX wieku. W 1923 roku ustalono w Polsce wzorzec rasy. Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku kury zielononóżki stanowiły 30 proc. kur. W latach 70. hodowle zaczęły maleć, na rzecz dużych kurzych ferm.

Kura zielononóżka kuropatwiana odporna jest na trudne warunki klimatyczne oraz choroby. Rasa ta nie nadaje się do hodowli w klatkach. Lubi wybiegi i grzebanie w ziemi, w zamknięciu staje się agresywna i wówczas nie znosi jaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!