PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Internetowy ranking bocianów

Autor: PAP/bb

Dodano: 18-05-2008 14:42

Tagi:

Z wszystkich pięciu jaj złożonych w gnieździe przez słynne wśród internautów na całym świecie bociany z Przygodzic (Wielkopolska) wykluły się już pisklęta. Obraz z umieszczonej tam kamery zawojował ptasiarski świat, osiągając 2. miejsce oglądalności na światowym rankingu stron www o ptakach.Mikroskopijną kamerę zamontowano przy gnieździe w 2006 r. W tym roku jej miejsce zastąpiła jedna z pierwszych w Europie kamer sieciowych Progressive Scan CCD, sprowadzona specjalnie z Tajwanu.

Ulubieńcy internautów uczestniczą w programie "Blisko bocianów", który realizuje Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PwG OTOP) - polski partner międzynarodowej sieci towarzystw ochrony ptaków i ich siedlisk BirdLife International.

W ubiegłym roku, transmisję z Przygodzic obejrzało ponad 3 miliony internautów, m.in. w Watykanie, USA, Brazylii, Panamie, Belize, Boliwii, Laosie, Wietnamie, Australii - poinformował PAP lider PwG OTOP Paweł Dolata. Dodał, że polscy internauci ogłosili bociany z Przygodzic "wirtualnymi ambasadorami Polski w świecie".

Według Dolaty, wielkie powodzenie strony www.bociany.ec.pl jest tym większe, że światowy ranking o ptakach obejmuje aż 882 strony internetowe z całego świata, w tym wiele egzotycznych krajów i regionów, słynnych z ptasiego bogactwa.

Wyklucie pierwszego pisklęcia zauważyła w tym roku internautka z Kanady. Jak powiedział Dolata, wychowanie całej piątki do wylotu będzie wymagać ogromnej pracy obojga rodziców, bardzo sprzyjającej pogody (bez długich upałów i ulew) i zasobnych w pokarm siedlisk, położonych blisko gniazda. "Będzie to raczej niemożliwe" - zaznaczył.

Dolata podaje wyniki badań Piotra Profusa z Instytutu Ochrony Przyrody w Krakowie, który obliczył, że gdyby statystyczny młody bocian w gnieździe żywił się tylko jednym rodzajem pokarmu, to rodzice musieliby mu dostarczyć 43-56 kg dżdżownic albo 41 kg kijanek lub 21 kg norników ewentualnie 32 kg żab. Każdego dnia dorosłe bociany muszą zdobyć dla siebie i całej piątki 5 kg pokarmu.

Dolata poinformował, że inicjatywa telewizji ruchomej (mobilnej) realizowana poprzez internetową transmisję z gniazda w Przygodzicach wpisuje się w stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie promocji takiego przekazu. "Z tego względu, została ona objęta specjalnym patronatem przez komisarz Parlamentu Europejskiego ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów Vivian Reding i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej - Annę Streżyńską.

Program "Blisko bocianów" ma charakter edukacyjno-badawczy. Opiekunem naukowym tego projektu jest profesor Piotr Tryjanowski z Zakładu Ekologii Behawioralnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy", będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej "Natura 2000".

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.197.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!