Ameryka Południowa, Andy, Płaskowyż Altiplano, 4 000 m n.p.m.  i … roślinność pustynna – tak prezentuje się naturalne środowisko alpak. Nic dziwnego, że te zwierzęta są tak dobrze przystosowane do pożywienia ubogiego w składniki pokarmowe. Co to oznacza dla hodowcy? Jak wyjaśnia Joanna Najbar, właścicielka Gospodarstwa Coniraya, skutkiem jest wysokie zapotrzebowanie na pasze objętościowe.

- Wśród miłośników tego gatunku, a nawet w gronie niektórych zootechników panuje błędne przekonanie, że alpaki są niewymagające i mało jedzą – mówi Joanna Najbar. – Należy jednak pamiętać, że ich układ pokarmowy jest wrażliwy i błędy żywieniowe mogą doprowadzić do tragedii– przestrzega.

Czym grozi nieprawidłowe odżywianie? W najgorszym przypadku –śmiercią. Najbardziej narażone są samice w ciąży lub karmiące, od których zdrowia zależy kondycja maluchów. Aby tego uniknąć, trzeba bezwzględnie przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Siano to podstawa

Alpaki jak każdy przeżuwacz potrzebują siana – to pierwsza kwestia, o której musi wiedzieć każdy hodowca. Razem z trawą pastwiskową stanowi podstawę zbilansowanej diety.

Najważniejsze jest więc zapewnienie podopiecznym stałego dostępu do siana dobrej jakości. Mówi się, że alpaki są przyzwyczajone do pokarmów o niskiej kaloryczności, jednak siano nie może być spleśniałe czy stęchłe i musi się charakteryzować dobrą zawartością składników odżywczych. Należy pamiętać, że hodowla w Europie różni się od hodowli w Andach. W Europie zależy nam, aby śmiertelność zwierząt była bliska zeru, a przeżywalność maluchów prawie 100 proc. co wiąże się z między innymi z zapewnieniem zwierzętom dobrego pożywienia.

- Na jedno zwierzę przeznaczamy średnio 1kg siana dziennie  - mówi Joanna Najbar, opiekunka alpak z podkrakowskich Sieborowic. –Oczywiście w okresach chłodniejszych lub w wysokiej ciąży czy karmienia potrzebujemy go więcej. W momentach zwiększonego zapotrzebowania na energię i białko, można też podawać siano z lucerny wzbogacone o te składniki pokarmowe – wyjaśnia.

Konieczny jest również stały dostęp do świeżej, czystej wody.Tak wyposażone boksy z pewnością pomogą w utrzymaniu dobrej kondycji przez wiele lat.

Jakość karmy ważna dla zdrowia