Ale czy uda się to na dłużej? Skup jest bardzo mały. Na zachód króliki ciężko już wysłać, a wszystko przez bardzo silną konkurencję z Chin i ostatnio także z Argentyny. Poza tym na przykład Francja prowadzi już własne hodowle.

Bardzo niskie ceny azjatyckiego mięsa przyczyniają się do obniżek także w naszych zakładach ubojowych. To z kolei zniechęca producentów do sprzedawania swojego towaru właśnie tutaj. Leszek Gacek z Doświadczalnego Instytutu Hodowlanego w Chorzelowie twierdzi, że często jedynym rozwiązaniem jest tzw. ubój gospodarczy.

Trzeba jedynie znaleźć sobie stałego odbiorcę detalicznego, bo hurtownie nie wchodzą w grę. Ci, którzy w ostatnim okresie nie zrezygnowali jeszcze z produkcji tak właśnie postępują i mają zyski. 

Ceny żywca króliczego zł/kg w ubojniach 4,00-4,50 na eksport (Czechy) 5,50 sprzedaż bezpośrednia 6,50-7,50
Najbardziej opłaca się sprzedaż bezpośrednia, różnica w cenie w porównaniu ze skupem w zakładach ubojowych dochodzi do 3 zł za kg. 

Ceny hurtowe mrożonego mięsa króliczego w krajach zachodnich

Euro/kg

Luty 2006 2,50-3,00 2007 r. max. 2,80 Teraz 3,00-3,10
Teraz, przed Świętami Bożego Narodzenia za kilogram mrożonego mięsa króliczego niektórym zakładom ubojowym udało się wynegocjować maksymalnie 3,10 Euro. I to już bardzo dobra cena, bo przez większą część tego roku nie przekraczała 2,80 Euro.

Źródło: Anna Borowska/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!