Pszczoły już ruszyły na pożytki, głównie na kwitnące teraz wierzby. Zdaniem Tadeusza Sabata z Polskiego Związku Pszczelarskiego: - w tym roku nie powinno być problemu z miodem rzepakowym, bo rośliny dobrze przezimowały.

Dobrą wiadomością dla pszczelarzy jest też podpisanie dużego kontraktu z Koreą na sprzedaż propolisu i pyłku kwiatowego. Blisko połowę naszej produkcji wyślemy za granicę. Ceny skupu mają być dwukrotnie wyższe od obecnie płaconych przez spółdzielnie pszczelarskie i firmy skupujące. Teraz trwają rozmowy na temat sprzedaży naszych miodów.

Polskie produkty, pochodzące z nieskażonych jeszcze chemią terenów, uznane zostały za najbardziej ekologiczne i odpowiadające odbiorcom spośród wielu unijnych propozycji.

W niektórych firmach trwa jeszcze skup miodu, chociaż o surowiec ciężko. Pszczelarze wolą sprzedawać go na własną rękę, ale im cieplej tym trudniej o nabywców. W niektórych regionach brakuje już miodu rzepakowego i spadziowego. 

Ceny miodu w skupie zł/kg wielokwiatowy 6,00 - 7,00 rzepakowy 5,50 - 6,00 lipowy, akacjowy, gryczany 7,50 - 9,00 spadziowy 10,00 - 14,00 wrzosowy 20,00 - 22,00

Produkty pszczelarskie zł/kg propolis 90 pyłek 25 - 32

Źródło: Anna Borowska/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!