PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Mrozy nie zaszkodziły pszczołom

Pierwsze wiosenne obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Lubelszczyźnie. Pszczoły po zimie są w niezłej kondycji, silne mrozy im nie zaszkodziły - poinformował prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie – Stanisław Różyński.- Pszczoły zrobiły oblot w tych pasiekach, które były nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Sprawiły to ciepłe ostatnie dni, ale obloty dopiero się zaczynają - powiedział w poniedziałek Różyński.

Różyński zaznaczył, że pszczoły przetrwały zimę w niezłej kondycji. Silne mrozy im nie zaszkodziły, natomiast wcześniejsza ciepła pogoda sprawiła, że zużyły dużo pokarmu. Dłużej niż zwykle trwało czerwienie, czyli składanie jajeczek przez matki pszczele.

- Matki czerwiły jesienią dość długo i w styczniu czerwiły, bo styczeń był ciepły początkowo, więc zużycie zapasów było duże. Pszczelarze powinni teraz - jeśli warunki pozwolą - dokonać przeglądu rodzin pszczelich i uzupełnić zapasy pokarmu, jeśli są zbyt małe, bo teraz będzie wzrastało jego zużycie - dodał Różyński.

Według Różyńskiego jeszcze jest zbyt wcześnie na prognozy dotyczące zbiorów miodu w nadchodzącym sezonie. - Są sygnały, że mogło dojść do wymarznięcia części upraw rzepaku, a to jest na Lubelszczyźnie najważniejszy wiosenny pszczeli pożytek, ale to się dopiero okaże w najbliższych tygodniach - powiedział Różyński.

W woj. lubelskim jest około 3 tys. pszczelarzy, którzy mają blisko 90 tys. rodzin pszczelich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!