Pokaz odbywa się na terenie stadniny w Janowie Podlaskim. Klacze oceniane są przez międzynarodowy skład sędziów w sześciu klasach wiekowych: 1-roczne, 2-letnie, 3-letnie, 4-6 lat, 7-10 lat oraz 11-letnie i starsze.

W piątek - w pięciu klasach wiekowych - oceniane były ogiery. W niedzielę najlepsze okazy będą walczyć o tytuły czempionów Polski ogierów młodszych i starszych oraz czempionki Polski klaczy młodszych i starszych.

Łącznie do pokazu zgłoszono około 100 koni arabskich czystej krwi wyhodowanych w stadninach państwowych w Janowie, Michałowie i Białce oraz w stadninach prywatnych.

Podczas pokazu ocenie poddawane jest pięć różnych cech konia: na ile jest on w typie rasy konia arabskiego, jego głowa i szyja, kłoda (czyli tułów), nogi oraz ruch. -Zwraca się przede wszystkim uwagę na jakość kłusa - zaznaczył prezes stadniny w Janowie Podlaskim Sławomir Pietrzak. Ocena za każdą z tych cech jest przyznawana w skali od 0 do 20 punktów.

Patronat nad 39. Narodowym Pokazem Koni Arabskich Czystej Krwi objął prezydent Andrzej Duda.

Pierwszy pokaz koni w Janowie zorganizowany został w 1979 r. Prezentowane są na nim najlepsze konie pokazowe. Zdobycie tytułu czempiona w Janowie Podlaskim jest przepustką do sięgania po kolejne laury podczas pokazów na świecie, na najbardziej prestiżowych wystawach. Wyniki i oceny koni podczas pokazu pełnią też ważną rolę w selekcji i doborze materiału hodowlanego, co ma wpływ na wyznaczanie kierunków dalszej hodowli arabów.

W tym roku stadnina w Janowie Podlaskim obchodzi 200-lecie swego istnienia. Z tej okazji w sobotę wieczorem na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu orkiestry Filharmonii Lubelskiej, którą poprowadzi Zygmunt Rychert. Na fortepianie zagra Karol Radziwonowicz. W programie koncertu utwory Fryderyka Chopina i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Historia stadniny zostanie też zaprezentowana na specjalnym pokazie w niedzielę. Zaplanowano również m.in. pokazowy wyścig koni arabskich na torze stadniny, Paradę Hodowlaną SK Janów Podlaski, specjalne pokazy koni różnych ras.

Kulminacyjnym punktem Święta Konia Arabskiego będzie w niedzielę wieczorem 48. aukcja Pride of Poland. Na licytację wystawionych będzie 25 koni, w tym 21 ze stadnin państwowych w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, a cztery z hodowli prywatnych. W poniedziałek odbędzie się natomiast Letnia Aukcja Koni Arabskich - Summer Sale - na którą wystawiono 29 klaczy, zwykle tańszych.